Advert
Advert
Advert

HÜDA PAR'dan bombalı saldırı açıklaması

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 24 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapan HÜDA PAR Mardin İl Teşkilatı, sivil can kayıplarının da olabileceği bilinmesine rağmen şehir merkezinde böyle bir saldırının tertiplenmesinin vahşetten başka bir şey olmadığını belirtti.

HÜDA PAR'dan bombalı saldırı açıklaması
HÜDA PAR'dan bombalı saldırı açıklaması

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Mardin İl Teşkilatı, Kızıltepe ilçesinde düzenlenen ve 24 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kızıltepe ilçesi İpekyolu üzerinde Polis midibüsünün geçmesi sırasında tahrip gücü yüksek bir bomba patlatılması sonucu 24 vatandaş yaralandığı hatırlatılan açıklamada, patlamanın şiddetiyle çevredeki birçok ev ve işyerlerinde maddi hasar oluştuğu, çevrede araçların zarar gördüğü ve halkta ciddi bir tedirginlik meydana geldiği belirtildi.

“Çatışmanın sivil yaşam alanlarına taşınması halka zarar veriyor”

Sivil can kayıplarının da olabileceği bilinmesine rağmen şehir merkezinde böyle bir saldırının tertiplenmesinin vahşetten başka bir şey olmadığına dikkat çekilen açıklamada, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak her türlü eylemin Kürt halkına zarardan başka bir şey vermeyeceğine vurgu yapıldı.

“Sivil halk kalkan olarak kullanılmak isteniyor”

Bu anlamsız çatışmanın şehirlere taşınması ve bundan sivil savunmasız halkın zarar görmesi Kürt halkının huzur ve güvenliğini tehdit ettiği kaydedilen açıklamada, “Çatışmanın halkın yaşam alanlarına taşınmak istenmesi, sivil halkın kalkan olarak kullanılmak istenmesi her geçen gün Kürt halkının öfkesini ve çatışmalardan rahatsızlığını daha çok artırmaktadır.” denildi.

“Silahlar biran önce susmalı”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Kürtlerin yaşadığı şehirlerdeki köprüleri havaya uçurmak, yolları kapatmak, şehirleri silah deposuna çevirip hendekler kazmak, yol yapımında çalışan araçları yakmak, sivil, asker, polis demeden insanları öldürmek halkın şehirlerine, insanca yaşam olanaklarına, hayatlarına saldırmaktan başka bir şey değildir. Bunu birileri ‘savunma’’ olarak isimlendirse de bu anlayış ölümleri, yıkımları meşru gösterme çabasından başka bir şey değildir. Bir an önce silahların susması ve çatışmaların son bulması Müslüman Kürt halkının birinci önceliğidir.” (M. Salih Keskin – İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu