Advert
Advert
Advert

HSYK 17 Hakim ve Savcı hakkında inceleme başlattı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun, (HSYK)12 Hakim ve 5 Savcı hakkında, paralel yapının Adana'daki yargı ayağını oluşturdukları ve usulsüz dinlemelerle yapılan soruşturmalarda tutuklama kararı verdikleri gerekçesiyle inceleme başlattığı bildirildi.

HSYK 17 Hakim ve Savcı hakkında inceleme başlattı
HSYK 17 Hakim ve Savcı hakkında inceleme başlattı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3’üncü Dairesi, paralel yapı  üyesi oldukları belirtilen 12 hakim ve 5 savcı hakkında inceleme başlattı.

Hakkında inceleme başlatılan savcı ve hakimlerin paralel yapının Adana’daki yargı ayağını oluşturdukları ve usulsüz dinlemelerle yapılan soruşturmalarda tutuklama kararı verdikleri belirtiliyor. HSYK, 17 isim hakkında soruşturma açılıp açılmamasına müfettişten gelen rapor doğrultusunda karar verecek.

İnceleme başlatılan İsimler arasında MİT TIR'ları soruşturması kapsamında tutuklanan savcılar Özcan Şişman, Süleyman Bağrıyanık, Aziz Takcı ile eski HSYK üyesi Hüseyin Serter’in de bulunduğu belirtildi.

Haklarında inceleme başlatılan isimlerin, Adana Adliyesi’nde HSYK Başmüfettişi tarafından yapılan inceleme sonucunda belirlendiği  ve  Müfettişin ilk raporunda bu isimlerden bazılarının "Adana Adliyesi’nde paralel yapının amaçları doğrultusunda faaliyet yürüttüğü" tespitine yer verildiği öğrenildi.

HSYK 3’üncü Dairesi de geçen hafta toplanarak söz konusu isimler hakkında inceleme yapılmasına karar verdi. Dairenin inceleme kararının gerekçesinde "Kamuoyunda paralel yapı ve hizmet hareketi olarak bilinen, ülkemizin anayasal düzenini yıkmaya yönelik faaliyetlerde bulunmayı kendisine amaç edinen oluşumun yargı camiasındaki mensupları oldukları.” ifadeleri  yer aldı.

HSYK 3’üncü Dairesi, 17 isim hakkındaki iddiaları araştırmak üzere görevlendirdiği  müfettişten gelecek rapor doğrultusunda soruşturma açılıp açılmamasına karar verecek.

Soruşturma izni verildiği takdirde 17 ismin önce açığa alınacağı, ardından meslekten ihraç edilmelerinin  de gündeme gelebileceği belirtildi. 

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!