Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Hâkim ve savcılar yarın sandık başına gidecek.

Hâkim ve savcılar yarın sandık başına gidecek.

Yaklaşık 14 bin hâkim ve savcı yarın HSYK'nın yeni üyelerini belirlemek için sandık başına gidecek.

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2014 Cumartesi 14:44
Hâkim ve savcılar yarın sandık başına gidecek.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) 10 asıl ve 6 yedek üyesini belirlemek için yapılacak olan seçimlerde; adli yargıdan 45, idari yargıdan da 16 aday seçimde yarışacak. 12 bin 520 adli, bin 474 idari yargıdan olmak üzere toplam 13 bin 994 hâkim ve savcı yarın sandık başında oy kullanacak.
Seçimde adli yargıdan 7 asıl, 4 yedek üye, idari yargıdan da 3 asıl 2 yedek üye belirlenecek. Seçilecek olan üyeler 4 yıl görev yapacak.

İl seçim kurullarının hazırlıkları tamam

İl seçim kurulları, oy kullanacak yargı mensupları için hâkim ve savcı sayısına göre, kamu görevlileri arasından seçilen bir başkan, dört asıl ve iki yedek üyeden oluşan sandık kurullarını oluşturdu.
 

Hâkim ve savcılar, sandık ve il seçim kurullarında oyların sayım, döküm ve seçim tutanaklarının birleştirilmesi çalışmalarını izleyebilecek, sonuç tutanaklarından örnek alabilecek.
 

Yargıtay, Danıştay, HSYK ve Adalet Bakanlığında görevli hâkim ve savcılar ile yurt dışındakiler Ankara'da, geçici yetkiyle başka bir yerde görevlendirilenler ise bulundukları yerde oylarını kullanacak.
 

Seçimde adli yargı hâkim ve savcıları adli yargı adaylarına, idari yargıda görev yapan hâkim ve savcılar ise idari yargı adaylarına oy verecek. Her ilde bir seçim çevresi olacak. Adli ve idari yargı hâkim ve savcıları, görev yaptıkları yerin bağlı olduğu il seçim kurulunca belirlenen sandıkta oylarını kullanacak.
 

Seçimler, YSK'nın yönetim ve denetiminde yapılacak.  Sonuçlar kesinleştiğinde ise seçilmiş olanlara YSK Başkanı tarafından mazbata verilecek. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com