Advert
Advert
Advert

Hizmet sektöründe güven azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2 azalırken, inşaat sektörü güven endeksi arttı.

Hizmet sektöründe güven azaldı
Hizmet sektöründe güven azaldı

 Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) alınan Kasım ayı Sektörel Güven Endeksi verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi hizmet sektöründe azalırken, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde arttı.

Ekim ayında 97,9 olan hizmet sektörü güven endeksi, Kasım ayında 95,9 değerine düştü. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 3,3, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 2,5 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,3 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,6 arttı. Ekim ayında 104,2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Kasım ayında 104,8 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 1,3 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 2,5 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 2,2 azaldı.Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,4 arttı. Bir önceki ayda; 81,7 olan inşaat sektörü güven endeksi, Kasım ayında 82,9 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0,3 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,2 arttı.  (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır