Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Hizmet sektöründe güven azaldı

Hizmet sektöründe güven azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2 azalırken, inşaat sektörü güven endeksi arttı.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2014 Pazartesi 11:04
Hizmet sektöründe güven azaldı

 Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) alınan Kasım ayı Sektörel Güven Endeksi verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi hizmet sektöründe azalırken, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde arttı.

Ekim ayında 97,9 olan hizmet sektörü güven endeksi, Kasım ayında 95,9 değerine düştü. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 3,3, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 2,5 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,3 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,6 arttı. Ekim ayında 104,2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Kasım ayında 104,8 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 1,3 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 2,5 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 2,2 azaldı.Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,4 arttı. Bir önceki ayda; 81,7 olan inşaat sektörü güven endeksi, Kasım ayında 82,9 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0,3 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,2 arttı.  (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com