Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Hilvanlı çiftçiler pamuk ekimini terk ediyor

Hilvanlı çiftçiler pamuk ekimini terk ediyor

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde çiftçiler, yüksek maliyet ve satış fiyatlarındaki düşüş nedeniyle pamuk ekimini terk ediyor.

Giriş Tarihi: 7 Temmuz 2015 Salı 16:12
Hilvanlı çiftçiler pamuk ekimini terk ediyor

 

Hilvanlı çiftçiler, zahmetli ve riskli gördükleri pamuk üretiminden yüksek maliyet ve düşen satış fiyatı nedeniyle uzaklaşıyor. Pamuktaki yüksek maliyet ve riskleri anlatan çiftçiler, emeklerinin karşılığını alamamaktan yakınıyor.
Hilvan çiftçilerinden Nezif Kuşuçar, pamuk ekimine verdiği emeğin karşılığını alamadığını dile getirerek, “Eskiden pamuktaki masrafların az oluşu, aldığımız verimin ve fiyatların ise makul oluşu çiftçiyi mağdur etmiyordu. Beş yıl öncesine göre Şanlıurfa bölgesi olarak yüzde 35 ekim azalmış durumda. Geçen sene pamuk toplama karşılığında işçilere verilen ücret ile ürün sahibinin ürünü sattığı fiyat neredeyse aynı düzeydeydi." ifadeleriyle satış fiyatlarındaki düşüklüğü dile getirdi.
Hilvan’daki elektrik sorununa da değinen Kuşuçar, TEDAŞ’ın elektriklerin sık sık kesilmesine karşı bir tedbir almadığını dile getiren bundan dolayı pamuk sulamasını yeterince yapamadıklarını ifade etti.
Mağduriyetini dile getiren çiftçilerden Ramazan Toprak ise, çoğu kez pamuk ekiminde zararlı çıktıklarını ama başka altenatif olmadığı için pamuk ekmek zorunda kaldıklarını söyledi. Eskiden destekleme sayesinde ayakta durduklarını şimdi ise desteklemeden aldıklarının büyük kısmını elektrik faturası olarak ödediklerini ifade etti.
Tarım Bakanlığı tarafından verilen mazot, gübre ve tohum destekleri ile ürüne verilen desteklemelerin arttırılmasını isteyen çiftçiler, pamuk satış fiyatlarının artması gerektiğini belirterek bununla ilgili düzenlemeler yapılmasını talep ettiler. (Ramazan Şefkatli - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'daki Tarım arazilerine DSİ tarafından su verilecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com