Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Hilvanlı çiftçiler badem ekimine önem veriyor

Hilvanlı çiftçiler badem ekimine önem veriyor

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesindeki çiftçilerin bu yıl badem ağacı dikimine rağbet gösterdiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2015 Çarşamba 17:12
Hilvanlı çiftçiler badem ekimine önem veriyor

Hilvanlı çiftçiler daha önce ekilen ürünlerden istediği verimi elde edemeyince bu sene özellikle badem ekimine önem vermeye başladı.

Hilvan’a bağlı Kepirhisayar köyünde çiftçilik yapan Edip Bayık, bu sene badem ekimini tercih etme sebeplerini şöyle anlattı: “Bizim köyümüzde bu sene yaklaşık olarak on beş bin kök badem ekiliyor. Ben ise bin 450 kök ekeceğim.  Kendi tarlama arpa, buğday ve mercimek yerine badem ekiyorum.  Diğer ürünlere nazaran badem ekiminin kârı daha fazladır. Çünkü diğer ürünlerin mazot ve gübre gibi masrafları bizi zorluyor. Topraklarımızın da uygun olmasıyla bu yıl badem ekimine başladım.”

Ağaçların ekiminden önce tarlayı hazır hale getirdiklerini, daha sonra işçileri getirip ekime başladıklarını söyleyen Bayık, “Diktiğimiz badem fidanlarına iyi bir bakım yapılması ve yılda dört defa sulanması gerekiyor. Bununla beraber ilaçlama yapılması da lazım. Daha sonra bu işin mühendisi ve uzmanlarının kontrolünde dört yıl içerisinde ürün yetişiyor. Ardından elde ettiğimiz ürünün satışını yapabiliyoruz.” diye konuştu.

Bayık, Bölge olarak üzüm, badem ve su olursa cevize elverişli olması nedeniyle şu anda fidan satılan yerlerde talep edilmiş olan fidanların sayıyı karşılayamama durumu söz konusu olduğunu,

Rağbet olduğu için üç ay önce dört liraya alınan badem fidan fiyatının şu anda iki katına çıktığını ifade eden Bayık, çiftçi desteklemesi hakkında da şunları söyledi: “Eğer tarlan müşterek değilse dosyanı hazırlayıp Devlet’e projeni sunuyorsun. Kabul edildiği zaman Devlet üç yıl içerisinde bademi ekip bakımını yapıyor. Yapılan masrafı bildiğimiz kadarıyla dört yıl bazı yerlerde ise on beş yıl arasında taksitle faizsiz bir şekilde geri ödeme kolaylığı sağlıyorlar.”  (Ramazan Şefkatli-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’ya yeni bir görünüm kazandıracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com