Advert
Advert
Advert

Hilvan'da rekor alım‏

Bu yıl hasadına başlanan arpa başta olmak üzere buğday ve mercimek çiftçiye rahat nefes aldırdı.

Hilvan'da rekor alım‏
Hilvan'da rekor alım‏

 Kış ve bahar mevsiminde yağışların bol olmasıyla verimli ürün elde eden Hilvanlı çiftçiler elde ettikleri ürünleri satmak için soluğu Hilvan Buğday Pazarı'nda aldı.

Hilvan Belediyesi tarafından yapılan ve bu sene itibarı ile sezona başlayan Hilvan Buğday Pazarı'ndaki ürün alımları 10 gün içinde 50 bin tonu aşarak rekor seviyeye ulaştı.

Pazardaki tüccarların en kazançlı dönemlerini yaşadığını ifade eden borsa başkanı Mehmet Asar, şimdiye kadar gerçekleşen alımların ve yapılan ürün sevkiyatının rekor seviyede olduğunu söyledi.

Hem Çiftçi Hem de Tüccar Memnun
Hilvan Buğday Pazarı'nın açılmasıyla beraber iki kere kar'a geçtiklerini söyleyen Asar,  pazarın yeni olmasına rağmen çok verimli bu dönem yaşıyoruz. Bu sezonda hem çiftçimiz hem de tüccarımız iki konuda çok büyük avantaj sahibi oldu. Çiftçilerimiz daha önce ürünlerini pazarlamak için ya Urfa'ya, Siverek'e ya da başka yerlere gitmek zorunda kalıyordu. Dolayısıyla nakliye masrafları büyük bir külfeti de beraberinde getirmekteydi. Hilvan Belediyesi tarafından yapılan buğday pazarı bu külfeti ortadan kaldırdı. Bununla beraber Hilvan'daki tüccarlarımız da iş yapar hale geldi. Sezon işçisi olarak çalışan ve ekmeklerini bu işlerden kazanan işçi kardeşlerimizi de bir kazanç kapısı oldu. Hilvan'daki sıcak paranın dışarıya gitmesinin önünü kesip Hilvan ekonomisine katkı sağlayan belediyeye ve belediye başkanına teşekkür ediyoruz' dedi.

10 gün içerisinde rekor seviyeye ulaşarak ortalama 50 bin ton hububat alımı gerçekleştiren Hilvan Buğday Pazarı'ndaki alım fiyatları ise şöyle;

Mercimek: 1.300 TL
Makarnalık Buğday: 850 - 930 TL
Ekmeklik Buğday: 750 TL
Arpa: 580 - 610 TL

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı