Advert
Advert
Advert

Hilvan’da Çok Amaçlı Toplum Merkezi ( ÇATOM ) binasının açıldı VİDEO

Açılışı yapılan ÇATOM binası, Japonya Büyük Elçiliğinin Hilvan Belediyesine yaptığı 106 bin dolar değerindeki hibeyle gerçekleştirildi.

Hilvan’da Çok Amaçlı Toplum Merkezi ( ÇATOM ) binasının açıldı VİDEO
Hilvan’da Çok Amaçlı Toplum Merkezi ( ÇATOM ) binasının açıldı VİDEO
Yeni Mahallede Türkan Sokakta yapılan açılışa Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, Kaymakam Uğur Sezer, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, Şanlıurfa Alay Komutan Yardımcısı Yarbay Ünsal Bulut, GAP idaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Harran üniversitesi Rektörü, İ. Halil Mutlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.Açılışı yapılan ÇATOM binası, Japonya Büyük Elçiliğinin Hilvan Belediyesine yaptığı 106 bin dolar değerindeki hibeyle gerçekleştirildi. Hilvan Belediyesinin 2011 yılında yaptığı başvuru sonucunda 3 bin proje arasında seçilen Kadın Eğitimi konulu proje 2011 yılının ortalarında hayata geçirilerek uygulanmaya başlandı. Yapımı yaklaşık 1 yıl süren binanın açılışında konuşan Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, kadınların eğitimine önem verdiklerini ifade ederek;“Eğitim, beşikten mezara kadar süren ve hiçbir zaman hiçbir nesilde son bulmayacak olan hayatımızın bir parçasıdır. Eğitimin dili, dini, ırkı, cinsiyeti ve zamanı yoktur.Nasıl ki, yaşamak için ekmek ve suya ihtiyacımız var ise, topluma ve toplumsal gelişmelere ayak uydurabilmek, gelişmek ve geliştirmek için de iyi bir eğitime ihtiyacımız vardır.Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman, ekonomik, bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde çoğu zaman bir ülkeyi bir kadın temsil edebilmektedir. Hatta birçok kez o ülkenin veya bölgenin siyasal anlamda ön plana çıkan kahramanı kadındır.Yaşadığımız coğrafya itibarı ile kadınlarımız her zaman ikinci plana itilmiş ve sosyal toplum olabilme yolunda söz sahibi olamadığı gibi kadının ekonomik bağımsızlığına kilit vurulmuş ve kendi ayakları üzerinde kalabilme çabası engellenmiştir.Ancak!

Son zamanlarda kadına ve kadınların eğitimine verilen önem neticesinde kadınlarımız meslek sahibi olmakla beraber sosyalleşme yolunda da önemli yol almışlardır.Hilvan Belediyesi olarak, yapılması gereken hizmetlerin haricinde “ İnsan Odaklı” belediyecilik anlayışıyla da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız toplumsal bütünleşmeyi sağlamak, kadın ve erkek ayırımı yapmadan mesleki kazanımları ileri bir safhaya taşımaktır.Bugün burada açılışını yaptığımız Çok Amaçlı Toplum Merkezi bünyesinde açılacak olan meslek edindirme kurslarının yanında, kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesini sağlamak için eğitimden sağlığa, aile içi iletişimden üretkenliğe kadar her konuda desteğin sağlanacağı hizmetler de verilecektir.Bunun neticesinde, daha iyi ve sağlıklı düşünebilen, bilinçlenen, iyi bir eğitim alan, mesleki kariyer sahibi olan ve toplum içerisinde hak ettiği yere gelen Hilvanlı kadınlarımız, kızlarımız ve kardeşlerimiz olacaktır.Gelebilecek talepler doğrultusunda bu tür eğitim, meslek ve kültür merkezlerini her mahallede kurmak en büyük hedeflerimiz arasındadır.Çok Amaçlı Toplum Merkezinin kurulmasında bizlere maddi destek sağlayan Japonya Büyük Elçiliğine hepinizin huzurlarında şahsım ve Hilvanlı kadınlar teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı ve uğurlu olsun “ dedi.Çok Amaçlı Toplum Merkezinin açılışında konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, “ Türkiye çok zaman kaybetmiş çok çalışmamız lazım, Türkiye çok vakit kaybetmiş çok yorulmamız lazım,”dedi.Türkiye’den daha fazla ileride olan ülkelerin Türkiye’den daha fazla çalıştıklarına dikkat çeken Güvenç, “ Devlet diye tanıdığınız ülkelerin nüfusu Türkiye’deki çocuk nüfusunun yarısı kadardır”.

Birçok Balkan, Avrupa ve İskandinav ülkelerini örnek göstererek, nüfuslarının az olmasına ve Türkiye gibi imkânlara sahip olmamalarına rağmen çok çalıştıkları ve ekonomilerine büyük katkı sağladıklarını ifade etti. Güvenç konuşmasının sonunda birlik ve beraberlikten söz etti.Ardından açılışı yapılan ÇATOM’ da eğitim gören kursiyerlerle kısa sohbet eden Vali Celalettin Güvenç’e kursiyer kadınlar tarafından onurluk verildi.Açılış nedeniyle Hilvan’da bulunan Vali Güvenç, ardından Karacurun Mahallesine geçerek Karacurun Camisinin temel atma törenine katıldı.Yaz döneminde öğrencilerin farklı alanlarda daha iyi yetişmesi ve yeteneklerini geliştirmesi için ÇİTOS eğitim merkezine giderek miniklerden gitar konseri ve İngilizce ilahi dinledi.Güvenç Hilvan’da yaptığı temasların son durağı olarak Hilvan Halk Eğitim Merkezine bağlı biçki, dikiş ve halıcılık kurslarında üretilen el sanatları sergisini gezdi. Kursiyerler sergiye gelen misafirlere el dokuması seccade hediye ettiler.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı