Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem HİLVAN’DA 18 YILLIK HUSUMET YAPILAN BARIŞLA SON BULDU

HİLVAN’DA 18 YILLIK HUSUMET YAPILAN BARIŞLA SON BULDU

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde 18 yıl önce başlayan kavası barışla sonuçlandı.

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2014 Pazartesi 17:33
HİLVAN’DA 18 YILLIK HUSUMET YAPILAN BARIŞLA SON BULDU

1996 yılında Hilvan ilçe merkezinde ikamet eden ve aynı zamanda akraba olan Cidal ve Karataş aileleri arasında çıkan tartışma sonucunda bir kişinin ölmesiyle başlayan kan davası, 18 yıl aradan sonra kanaat önderleri ve siyasilerin araya girmesiyle son buldu.

18 yıl önce başlayan kan davası sonucunda taraflardan biri ilçeden ayrılıp Şanlıurfa ve farklı yerlere yerleşmişti. Kanaat önderleri ve siyasilerin araya girmesiyle yaklaşık 1 yıldan beri devam barış diyalogları dayı ve yeğen olan iki aileyi bir araya getirdi.
Özel bir tesiste bir araya gelen Cidal ve Karataş aileleri önce el sıkıştı ardından da salâvatlar eşliğinde Kuran-ı Kerimi öperek altından geçip düşmanlıklarını sona erdirdiler.
Kuran tilavetinden sonra her iki aile fertleri birlikte barış yemeğine oturarak beraberce yemek yedi.
Barış yemeğine, kanaat önderleri, Hilvan belediye başkanı, STK temsilcileri ve din adamları katıldı.
Kan davalı iki aile arasındaki husumetin barışla sonuçlanmasını değerlendiren Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık “ Öncelikle barışa katkı sunan herkesten Allah razı olsun. İki aile arasında 18 yıl gibi uzun bir süre devam etmiş olsa da bugün barışla sonuçlandırılması bizleri sevindirmiştir. Bütün Müslümanların hep bir arda kardeşçe yaşaması lazımdır. Çünkü bu dinimizin gereğidir. Allah bu acıları bir daha bizlere yaşatmasın” dedi.
Husumetli ailelerin bir araya gelmesinde öncülük eden kanaat önderi Cemal Çınar, barış yemeğine katılan yüzlerce kişiye yaptığı konuşmasında İslam dininin barışa verdiği önemi vurguladı. Çınar” İslam temel inancına göre Allah’ın insana emrettiği beş temel esas vardır. Bu esaslar, insanın canı, aklı, malı, iffeti ve düşüncesinin mukaddesliğidir. ” dedi.
İki ailenin bir araya gelmesini sağlayan kanaat önderleri, barışın İslam dininin emri olduğunu ve bu emri yerine getirip barışan ailelere teşekkür etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Düğün magandaları bu kez damadı vurdu, damat öldü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com