Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Hilvan Belediyesi Yezidiler İçin Yardım Kampanyası Başlattı

Hilvan Belediyesi Yezidiler İçin Yardım Kampanyası Başlattı

Hilvan Belediyesi aldığı meclis kararı ile silahlı çetelerin zulmünden kaçan Yezidilere insani yardım kampanyası başlattı.

Giriş Tarihi: 5 Eylül 2014 Cuma 12:06
Hilvan Belediyesi Yezidiler İçin Yardım Kampanyası Başlattı

Silahlı çetelerin Irak genelinde başlattığı insan kıyımından kaçıp önce Şengal Dağına sığınan ve ardından da ölüm yürüyüşüne başlayan Yezidiler Türkiye sınırını aşarak Güneydoğu'daki bazı il ve ilçelere sığındı.


Sayıları yaklaşık 30 bini aşan Yezidilere yardım etmek için kolları sıvayan Hilvan Belediyesi 2 Eylül'de yaptığı meclis oturumunda Yezidiler için insani yardım kampanyası başlatmaya karar verdi.

Silahlı çeteler tarafından 4 bin Yezidinin öldürülmesi 5 bin genç ve kadının kaçırılmasının ardından kaçıp Şengal Dağına sığınan Yezidilerin başlattığı ölüm yürüyüşleri sırasında 1000'e yakın çocuk da açlık ve susuzluktan ölmüştü.


Belediye meclis üyelerinin teklifiyle başlatılan insani ardım kampanyası ile ilgili bilgi veren Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık şu ifadelere yer verdi.

"Savaş mağduru Yezidi kardeşlerimiz için belediye meclisimizin Eylül ayı oturumunda belediye meclis üyelerimizin ortak kararı ile insani yardım kampanyası başlatmaya karar verdik. Kampanya ile ilgili olarak birkaç arkadaşımızı yardımların toplanması ile ilgili görevlendirdik" dedi.

Daha önce de benzeri insani yardım kampanyaları düzenlediklerini söyleyen Bayık;

"Van'da 2011 yılında meydana gelen deprem sonrasında Hilvan Belediyesi öncülüğünde başlattığımız yardım kampanyasıyla birlikte, evsiz kalan Vanlı kardeşlerimiz için de burada ev temin edip insanlık vazifemizi yerine getirdik. Aynı şekilde Suriye'deki iç karışıklardan dolayı mağdur olup ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimiz için de benzer kampanya düzenleyip kendilerine destek olduk".

Yezidiler için başlatılan insani yardım kampanyasında, yardım etmek isteyenlerin öncelikli olarak yaşamsal ihtiyaç olan gıda, giyim, yatak, battaniye ve mutfak malzemeleri gibi eşyaların getirilmesine dikkat çekildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Kaçak Elektrik İle Mücadelede Halkın Desteği Artıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com