Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Hıçkırığı geçirmek için pratik öneriler

Hıçkırığı geçirmek için pratik öneriler

Bazen geçmesi için nefesimizi tutar, bazen de su içerek bu durumdan kurtulmaya çalışırız.

Giriş Tarihi: 6 Ağustos 2013 Salı 12:43
Hıçkırığı geçirmek için pratik öneriler

Ancak sebepsiz sanılan ve uzun sürebilen hıçkırıklar, beyin ve kalp gibi hayati organlardaki bir hastalığın habercisi olabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı'dan, bu ilginç durum hakkında bilgi verdi.

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın istem dışı kasılmasının ardından, ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur. Dakikada 10-30 kez tekrarlayabilen bu kasılmalar, diyafram haricinde kaburgalar arasındaki kaslarda da saptanabilir.

Hıçkırık çoğu zaman kısa süreli ve zararsızdır. Küçük bebeklerde, çok hızlı yemek yiyen, bu sırada hava yutan kişilerde görülebilir. Aşırı gülme, gıdıklanma, fazla sigara ve alkol kullanma, histeri gibi durumlarda da geçici hıçkırık ortaya çıkabilir. Ancak bazen günlerce ve haftalarca kesilmeyip ciddi şekilde rahatsız edici olur.

Profesör Doktor Birsel Kavaklı, bu türdeki hıçkırıkların beyin içi kanama, beyin tümörleri gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarından mide hastalıklarına kadar çok farklı nedenleri olabileceğini söylüyor: "Bazı reflü hastaları sadece hıçkırık şikâyetiyle doktora başvurur. Bu kişiler uzun süreli hıçkırık nöbetine tutulur ve başka reflü belirtisi de göstermez. Bu hastaların reflüsü tedavi edildiği zaman hıçkırık da geçer."

İşte hıçkırığı geçirmek için pratik öneriler

- Nefesini elinden geldiğince tutarak diyafram yanıltabilirsin. Böylece yeniden normal soluklanma ritmine dönersin.

- Buzlu su, limon suyu veya sirke içmek, gırtlaktaki spazmı çözebilir.

- Bir tutam karabiber koklandığında oluşan hapşırık ve ardından gelen şok soluklanma, diyafram kaslarını etkileyerek yeniden normal ritme dönülmesini sağlar.

- İki, üç adet kesme şeker yemek de olumlu sonuç verebilir.

- Bu yöntemlerle geçmeyen hıçkırık için sakinleştirici, kas gevşetici gibi çeşitli ilaçlar da etkili olabilir. Geçmediği takdirde doktora başvurmalısın.

Kaynak: Kadın ve kadın

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com