Reklamı Geç
Advert
Advert

"Hendekler Kürtleri sefil perişan etti"

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı bölgede yaşanan olaylarla ilgili yaptığı değerlendirmede, hendeklerin Kürtlere sefalet ve perişanlıktan başka bir şey getiremeyeceğini söyledi.

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Genel Başkanı Mehmet Şerif Öter, son dönemde meydana gelen şiddet, çatışma ve sokağa çıkma yasakları sonucu bölgede yaşanan ölüm ve göç olayları üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Öter açıklamasında, kazılan hendekler nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları ve başlatılan operasyonlar sonucunda çok sayıda can kayıplarının olduğuna dikkat çekerek, tüm bu yaşananların nedeninin kazılan hendekler olduğunu vurguladı.

“Her gün binlerce insanımız göç ediyor”

Halkın büyük korku ve endişe içerisinde geleceğinden umutsuz ve çaresiz bir şekilde beklediğini sözlerine ekleyen Öter " Silvan, Cizre, Silopi, Nusaybin ve en son Derik'te kazılan hendekler nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları ve başlatılan operasyonlar sonucunda çok sayıda can kayıpları yaşandı. Hangi taraftan olursa olsun ölen İnsanların hepsi bu ülkenin evlatlarıdır. Tüm bu yaşananların nedeni kazılan hendeklerdir. Çatışmaların olduğu bölgelerde her gün binlerce İnsanımız göç ediyor. En son Cizre ilçesinde öğretmenlerin gönderilmesiyle okullar kapandı. Halk büyük korku ve endişe içinde geleceğinden umutsuz ve çaresiz bir şekilde bekliyor.” diye konuştu.

“Hendekler tüm bölge halkına büyük zarar vermektedir”

Bölgenin ekonomisinin durma noktasına geldiğini belirten Öter, “Neredeyse bölgede ekonomi durma noktasına geldi. Bu hendekler başta Kürtler olmak üzere tüm bölge halklarına büyük zarar vermektedir. Kürtlerin büyük çoğunluğu hendeklerden, sokağa çıkma yasaklarından ve operasyonlardan rahatsızdır. Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı olarak taraflara çağrımız, tüm hendeklerin biran önce kapatılması, sokağa çıkma yasakların kaldırılıp operasyonların derhal durmasıdır.” dedi. (Mehmet Aslan-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar