Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'Hendek ve barikat kurulan yerlerde insanlar göç ediyor'

'Hendek ve barikat kurulan yerlerde insanlar göç ediyor'

Sokaklara barikat kurulup hendek kazılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, "öz yönetim" ilan edilen yerlerden insanların göç ettiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2015 Çarşamba 17:44
'Hendek ve barikat kurulan yerlerde insanlar göç ediyor'

PKK'nin hendek kazıp, barikat kurmasını değerlendiren Dicle Üniversitesi Siyasal Araştırmalar Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, PKK'nin “öz yönetim” ilan ettiği yerlerden insanların göç ettiğini söyledi.

“Öz yönetim” fikrinin ilk defa 1930'lu yıllarda ortaya atıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Şeyhanlıoğlu, ancak bunun dünyanın hiçbir yerinde uygulanmadığını söyledi.

Kürt halkının hendek ve barikatlara destek vermediğine dikkat çeken Şeyhanlıoğlu, “öz yönetim” ilanın toplumsal bir karşılığının olmadığını belirterek, buralardan halkın göç ettiğini ifade etti.

"Hiçbir yönetim, bu tarihi yıkmaya mazeret olamaz"

Tarihin yakılmasında bir mazeretin olamayacağını dile getiren Şeyhanlıoğlu, "Şu anda sokakların hali ortadadır. Diyarbakır'ın tarihi yerleri, Silvan'ın durumu ortadadır. Hiçbir yönetimin bu tarihi yıkmaya mazereti olmaz. İnsanların evlerinden aile hürriyetlerinden, ekonomik ve sosyal haklarından koparılmasına sebep olan bir yönetim hiçbir şekilde doğru değildir." diye konuştu.

“Bu yapılanmalar yanlış ve zararlı”

Sur'da hendek kazılması ve barikat kurulmasının doğru olmadığına vurgu yapan Şeyhanlıoğlu, "Şu anda Sur ilçesinde operasyonlar devam etmektedir. Sur'un içerisinde şu anda PKK'liler örgütlenmiştir. Bunun haklı, yasal ve ahlaki bir tarafı yoktur. Bu yapılanmaları yanlış ve zararlı buluyorum. Halk HDP'ye yüzde 10.75 gibi bir oy verdi. Bu süreçte mecliste siyaset yapar. İktidara gelir, iktidara ortak olur, anayasayı yapılanması içerisinde yer alır, bu daha doğrudur." ifadelerini kullandı. (Mustafa Kaynak / M. Hüseyin Temel - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da iki katlı ev çöktü, 1 kişi yaralandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com