Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 'Helal Sertifikalı Denetçi Eğitimi'nde 2'inci gün geride kaldı

'Helal Sertifikalı Denetçi Eğitimi'nde 2'inci gün geride kaldı

GİMDES' in merkezinde başlayan 'Helal Sertifikalı Denetçi Eğitimi'nin 2'inci günü geride kaldı.

Giriş Tarihi: 4 Eylül 2015 Cuma 16:13
'Helal Sertifikalı Denetçi Eğitimi'nde 2'inci gün geride kaldı

Helal Sertifikalı Denetçi Eğitimi Gıda ve İhtiyaç Maddelerini Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği’nin (GİMDES) merkezinde, 26 katılımcıya ‘Helal Sertifikalı Denetçi Eğitimi’ veriliyor.

Başta dernek başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer’ in yanında Kimyagerler, Mühendisler, İslam Fıkıh Uzmanları, Başdenetçiler Teknik Bilim Kurulu Üyeleri gibi alanlarında uzman hocalar eğitim veriyor.

Eğitimin ilk gününde katılımcılara GİMDES güncel dergisi, not defteri, katkı maddelerini içeren el kitapçığı gibi yardımcı kitapları içeren paketler verildi. 5 günün günlük eğitim hakkında açıklama yapan Savaş Fındık’ın sunumundan sonra Dr. Hüseyin Kami Büyüközer ilk dersi yaptı.

Sabah yapılan oturumdan sonra yemek ve namaz için verilen aranın ardından ikinci oturuma geçildi.

Öğleden sonraki bölümde; “Gıda Mühendisi Savaş Fındık, Helal Sertifikalandırmada Hijyen ve Sanitasyonun Yeri ve Önemi, Mikroorganizmaların Dünyası ve Hijyen, Uygunsuzluk Raporu Örnekleri, Gıda Kaynaklı Hastalıklar, Zehirlenmeler, Helal Sertifika Sisteminde İzlenebilirlik, Helal ARGE şartları ve Helal Sertifikalandırmada Bir Nokta: Gıda Güvenliği” konularını içeren dersler verildi.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi İslam Fıkıh Uzmanı Mustafa Meral, İslam fıkhına göre katkı maddelerinin domuzdan veya başka hayvansal kaynaktan elde edilmesinin hükmünü anlatarak, gerekli kavramları katılımcılara açıkladı.

Meral, İslam’da haram ve helallere tek tek açıklık getirerek alkol meselesine değindi. Meral ayrıca hayvan kesiminde hayvanda ve kesen kişilerde aranan şartları ve makinalı kesimi anlattı. (M. Zeki Aygur-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com