Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya HDP'liler Kobani sınırında basına saldırdı

HDP'liler Kobani sınırında basına saldırdı

HDP'liler, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Kobani kentinde yaşanan çatışmaları takip etmek isteyen basın mensuplarına saldırdı.

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2014 Cumartesi 22:04
HDP'liler Kobani sınırında basına saldırdı

ŞANLIURFA- Türkiye tarafında bu çatışmaları takip etmek isteyen basın mensupları için yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamasının risk taşıdığı konusunda yaptığımız haberin ardından daha gün geçmeden basın mensuplarına saldırı yapıldı.

Basın mensuplarına yapılan saldırının aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, İbrahim Ayhan, İbrahim Binici, Faysal Sarıyıldız, Kemal Aktaş, Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın bölgeye gelmesinin ardından yapılması dikkat çekti.

Kobani’de yaşanan çatışmaları izlemek isteyen birçok kişi, güvenlik önlemlerinin yetersiz oluşundan dolayı basın mensuplarına ayrılan bölgeye gelerek çatışmaları takip eden  basın mensuplarının arasına girerek basın mensuplarının kendi istekleri doğrultusunda haber yapması için baskı altına almaya çalışıyor.

Özellikle muhabirlerin canlı yayına bağlanması sırasında muhabirleri dinleyen HDP’li bir grup Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gülten Kışanak’ın da bulunduğu bölgede bir özel televizyon kanalının bayan muhabirini yaptığı konuşmadan dolayı tehdit etti.

Muhabirin kendi istekleri doğrultusunda haber yapması için baskı oluşturmaya çalışan grup, kendilerine yakın bir televizyon kanalından başka kanallara izin vermeyeceklerini söyledi. Saldırılma tehlikesi yaşayan bayan muhabir son anda linç edilmekten kurtuldu.

Bu gün Kobani’ye gittikleri belirtilen HDP milletvekillerinin de basının durduğu bölgeye gelmesiyle daha da kalabalıklaşan grup, basın mensuplarını taciz etmeye devam etti. Durumu fark eden birçok basın mensubu teçhizatlarını toplayarak bölgeden ayrılırken orada kalarak çatışmaları takip etmek isteyen basın mensupları ise HDP’li grubun saldırısına maruz kaldı.

Jandarmanın dağılın uyarısına uymayan kalabalık grup, müdahalenin ardından çekim yapmaya çalışan basın mensupları saldırdı. Basın araçlarının camlarını kıran grup, bazı basın mensuplarının da kameralarına el koyduğu belirtildi.

Basın özgürlüğünü savunduğunu iddia eden HDP’nin,  basın mensuplarının doğru habercilik yapmadığı yönünde algı oluşturmaya çalışarak basını hedef göstermesi söz konusu bölgede kendilerine yakın basın dışında basın görmek istemediğini gösteriyor.

Basına yapılan saldırıların hatırlatıldığı Şanlıurfa Valisi İzettin Küçük’ün basın mensuplarının güvenliği için hangi adımları atacağı merakla bekleniyor.

Hatırlanacağı gibi daha önce Kobani’deki çatışmaları takip etmeye çalışan birçok basın mensubu sözlü saldırıya maruz kalmış, bölgeye toplanan PKK yandaşı güvenlik güçlerinin olmadığı bölgelerde yaptıkları yol kontrolünde birçok basın mensubunu saatlerce alıkoymuş ve basın mensuplarına istekleri doğrultusunda haber yapmaları için baskı kurmuşlardı.  (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com