Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Arat Dağı yol sorunu meclise taşındı

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Şanlıurfa-Gaziantep karayolu ile ilgili soru önergesi verdi.

Şanlıurfa Arat Dağı yol sorunu meclise taşındı
Şanlıurfa Arat Dağı yol sorunu meclise taşındı

 

HDP’li Ayhan Başbakan Sayın Binali Yıldırım yazılı olarak yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde şunları sordu:

 Şanlıurfa-Gaziantep karayolu uluslararası bir karayolu olan E90'ın bir bölümüdür. Avrupa E-yolu E90 batı-doğu referanslı 4770 km uzunlukta batıda Lisbon, Portekiz'de başlayan ve Türkiye'nin güney-doğusuna geçip Gaziantep, Şanlıurfa üzerinden, Türkiye-Irak sınır kapısı olan Habur'da Irak'a erişip orada sona eren bir uluslararası Avrupa E-yoludur. Bu E-yolu Portekiz, İspanya, İtalya,Yunanistan, Türkiye'den geçip Irak'a varmaktadır.

Çok işlek olmasına rağmen halen bir gidiş bir de geliş olmak üzere iki şerit olarak hizmet vermektedir. Trafik yoğunluğu ve yolun yetersizliğinden kaynaklı olarak çok sık trafik kazaları; can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Can ve mal kayıplarını minimum düzeye çekmek için ek önlem alınması zaruret arz etmektedir.

Bu bağlamda;

1. 01.01.2015 tarihinden bu yana Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda kaç trafik kazası yaşanmıştır? Yaşanan bu trafik kazalarında kaç yurttaş yaralanmış, kaç yurttaş yaşamını yitirmiştir?
2. E 90 karayolunun Türkiye bölümünde iki şerit halinde bulunun yol uzunluğu kaç km dır? Bu yolların illere dağılımı nasıldır?
3. Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda şerit sayısını artırmaya dönük herhangi bir çalışmanız mevcut mudur? Mevcut ise ne durumdadır?
4. Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda yaşanan trafik kazalarını azaltmaya dönük ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?
5. Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda, kazaların daha sık yaşandığı Şanlıurfa Arat Dağı civarı için ne gibi ek tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Şanlıurfa-Gaziantep karayolu soru önergesi verdi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret