Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Hayvanları telef olan köylüler yardım bekliyor

Hayvanları telef olan köylüler yardım bekliyor

Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı İkizler köyünde, salgın hastalık nedeniyle hayvanları telef olan köylüler yetkililerden kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2015 Cuma 12:28
Hayvanları telef olan köylüler yardım bekliyor

Mutki’ye bağlı İkizler (Kızank) köyünün Çukurca mezrasında, hayvanların salgın hastalık nedeniyle telef olmasından sonra köylüler yetkililerden yardım bekliyor.

Çukurca mezrası sakinlerinden Kerem Gülen, hastalık geçiren hayvanlarının bir bir telef olduğunu dile getirerek mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. Bir hafta içerisinde 20’nin üzerinde hayvanın telef olduğunu ifade eden Gülen, kar yağışıyla birlikte baş gösteren hastalığa anlam veremediklerini söyledi.

Gülen,  tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu, hayvanlarının da baş gösteren hastalık nedeniyle telef olması sebebiyle büyük mağduriyet yaşadıklarını belirterek kendilerine yardım edilmesini istedi.

Yetkililerin hayvancılık yapan köylüyü destek primleriyle güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan hayvan besicilerinden Cengiz Gülen ise desteklenmemesi halinde köyde hayvancılığın yok olacağına ve işsizliğin artacağına dikkat çekti.

25 hayvanının telef olduğunu dile getiren Gülen, “Bir yıl boyunca aile boyu hayvanlara emek veriyoruz. Tek gelir kaynağımız olan hayvanlarımız geçirdiği hastalık nedeniyle telef oluyor. Yaklaşık bir hafta içerisinde 25 hayvanımız telef oldu. 2 bin 500 TL’lik ilaç aldım. 10 ton sadece arpa aldım. Her geçen gün hayvanlarımız telef oluyor. Yetkililerden mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.”dedi.

Kış ayına girerken 70 ton samanı borçla aldığını ifade eden hayvan besicilerinden Maşallah Gülen ise hayvanlarının para etmemesinden şikâyetçi. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Düğün magandaları bu kez damadı vurdu, damat öldü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com