Advert
Advert
Advert

Hayvanları telef olan köylüler yardım bekliyor

Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı İkizler köyünde, salgın hastalık nedeniyle hayvanları telef olan köylüler yetkililerden kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Hayvanları telef olan köylüler yardım bekliyor
Hayvanları telef olan köylüler yardım bekliyor

Mutki’ye bağlı İkizler (Kızank) köyünün Çukurca mezrasında, hayvanların salgın hastalık nedeniyle telef olmasından sonra köylüler yetkililerden yardım bekliyor.

Çukurca mezrası sakinlerinden Kerem Gülen, hastalık geçiren hayvanlarının bir bir telef olduğunu dile getirerek mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. Bir hafta içerisinde 20’nin üzerinde hayvanın telef olduğunu ifade eden Gülen, kar yağışıyla birlikte baş gösteren hastalığa anlam veremediklerini söyledi.

Gülen,  tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu, hayvanlarının da baş gösteren hastalık nedeniyle telef olması sebebiyle büyük mağduriyet yaşadıklarını belirterek kendilerine yardım edilmesini istedi.

Yetkililerin hayvancılık yapan köylüyü destek primleriyle güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan hayvan besicilerinden Cengiz Gülen ise desteklenmemesi halinde köyde hayvancılığın yok olacağına ve işsizliğin artacağına dikkat çekti.

25 hayvanının telef olduğunu dile getiren Gülen, “Bir yıl boyunca aile boyu hayvanlara emek veriyoruz. Tek gelir kaynağımız olan hayvanlarımız geçirdiği hastalık nedeniyle telef oluyor. Yaklaşık bir hafta içerisinde 25 hayvanımız telef oldu. 2 bin 500 TL’lik ilaç aldım. 10 ton sadece arpa aldım. Her geçen gün hayvanlarımız telef oluyor. Yetkililerden mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.”dedi.

Kış ayına girerken 70 ton samanı borçla aldığını ifade eden hayvan besicilerinden Maşallah Gülen ise hayvanlarının para etmemesinden şikâyetçi. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti