Reklamı Geç
Advert
Advert

Hayvanlar artık konforlu tıraş ediliyor

GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında çiftçileri teknolojik konularda eğitmek ve geliştirmek için GAP’ın 9 ilindeki bazı pilot sahalarda hayvan kırkımı için 50 kırkım makinesi dağıtıldı.

Hayvanlar artık konforlu tıraş ediliyor
Hayvanlar artık konforlu tıraş ediliyor
Ceylanpınar Tarım İşletmesine götürülerek hayvancılık uzmanları kontrolünde hayvan kırkımını öğrenen çiftçiler köylerinde hayvan kırpmaya başladılar. Uygulamadan memnun olan çiftçiler, ”Hayvanlar masaj olur gibi tıraş oldukları için çok rahat ediyorlar. Ayrıca bir günde yaptığımız işi 2 saatte yapıyoruz. "Dediler.

Kırkım ustalarında çeşitli konularda eğitim alan çiftçiler, kırkım makinesinin hava filtresi nasıl temizlenir, makinenin bıçakları nasıl bilenir, makine nasıl yağlanır, makinenin körelen bıçakları nasıl değiştirilir, operatörün sorumlulukları nelerdir, kırpma makinesinin saklanması, kırpma makinesinin parçaları nelerdir,  ve diğer teknik konuları öğrenen çiftçiler, eğitimden memnun kaldılar.

Çiftçiler makineyle kırkımı öğrendiklerini söyleyerek bundan sonra hayvanlarını makineyle kırpacaklarını söylediler. Hayvanlarını daha önce makasla tıraş ettiklerini ve hayvanlarda ciddi yaralanmalara neden olduğunu söyleyen çiftçiler yeni uygulamadan memnun kalarak, kendi hayvanlarını kırptıktan sonra, civar köylerdeki çiftçilere de gönüllü olarak makineyle kırkımı öğreteceklerini söylediler.

GAP Bölgesi’nde sulamaya açılmış ve açılacak alanlarda tarımsal eğitim ve yayım hizmetlerinin etkinliğinin artırılmasına ve bu konuda hizmet veren başta çiftçi örgütleri olmak üzere kurum ve kuruluşların kapasitelerinin artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan proje dahilinde günde 120 hayvan kırpabilen  kırkım makinesinin çiftçilere teslim edildiğini söyleyen GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi Şanlıurfa Ofisinde Hayvancılık Uzmanı Mehmet Tekçe,” Çiftçilerimiz kırkım makinesini kullanmayı bilmedikleri için Şanlıurfa merkeze bağlı Karahisar köyündeki çiftçilerimiz Ceylanpınar TİM hayvancılık şubesine götürülerek ustalar nezaretinde yerinde uygulamalı eğitim verildi. Çiftçilerimiz gördüklerini uygulamalı olarak hayvan kırparak pekiştirdiler. Kırkım makinesinin köyde dönüşümlü olarak kullanılması için organizasyon yaptık. Makineden tüm çiftçilerin faydalanması için, makineyi kullanan çiftçi sonraki çiftçiye sağlam teslim edecek şeklinde bir organizasyon yapıldı” dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi