Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Hayvanlar artık konforlu tıraş ediliyor

Hayvanlar artık konforlu tıraş ediliyor

GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında çiftçileri teknolojik konularda eğitmek ve geliştirmek için GAP’ın 9 ilindeki bazı pilot sahalarda hayvan kırkımı için 50 kırkım makinesi dağıtıldı.

Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2012 Cumartesi 12:05
Hayvanlar artık konforlu tıraş ediliyor
Ceylanpınar Tarım İşletmesine götürülerek hayvancılık uzmanları kontrolünde hayvan kırkımını öğrenen çiftçiler köylerinde hayvan kırpmaya başladılar. Uygulamadan memnun olan çiftçiler, ”Hayvanlar masaj olur gibi tıraş oldukları için çok rahat ediyorlar. Ayrıca bir günde yaptığımız işi 2 saatte yapıyoruz. "Dediler.

Kırkım ustalarında çeşitli konularda eğitim alan çiftçiler, kırkım makinesinin hava filtresi nasıl temizlenir, makinenin bıçakları nasıl bilenir, makine nasıl yağlanır, makinenin körelen bıçakları nasıl değiştirilir, operatörün sorumlulukları nelerdir, kırpma makinesinin saklanması, kırpma makinesinin parçaları nelerdir,  ve diğer teknik konuları öğrenen çiftçiler, eğitimden memnun kaldılar.

Çiftçiler makineyle kırkımı öğrendiklerini söyleyerek bundan sonra hayvanlarını makineyle kırpacaklarını söylediler. Hayvanlarını daha önce makasla tıraş ettiklerini ve hayvanlarda ciddi yaralanmalara neden olduğunu söyleyen çiftçiler yeni uygulamadan memnun kalarak, kendi hayvanlarını kırptıktan sonra, civar köylerdeki çiftçilere de gönüllü olarak makineyle kırkımı öğreteceklerini söylediler.

GAP Bölgesi’nde sulamaya açılmış ve açılacak alanlarda tarımsal eğitim ve yayım hizmetlerinin etkinliğinin artırılmasına ve bu konuda hizmet veren başta çiftçi örgütleri olmak üzere kurum ve kuruluşların kapasitelerinin artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan proje dahilinde günde 120 hayvan kırpabilen  kırkım makinesinin çiftçilere teslim edildiğini söyleyen GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi Şanlıurfa Ofisinde Hayvancılık Uzmanı Mehmet Tekçe,” Çiftçilerimiz kırkım makinesini kullanmayı bilmedikleri için Şanlıurfa merkeze bağlı Karahisar köyündeki çiftçilerimiz Ceylanpınar TİM hayvancılık şubesine götürülerek ustalar nezaretinde yerinde uygulamalı eğitim verildi. Çiftçilerimiz gördüklerini uygulamalı olarak hayvan kırparak pekiştirdiler. Kırkım makinesinin köyde dönüşümlü olarak kullanılması için organizasyon yaptık. Makineden tüm çiftçilerin faydalanması için, makineyi kullanan çiftçi sonraki çiftçiye sağlam teslim edecek şeklinde bir organizasyon yapıldı” dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da mühimmat ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com