Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Hattatlar, İstanbul'da buluştu

Hattatlar, İstanbul'da buluştu

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 'Uluslararası Hat Buluşması' İstanbul'da başladı.

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2014 Cumartesi 14:49
Hattatlar, İstanbul'da buluştu

Dünyanın önde gelen hat sanatının temsilcileri İstanbul’da buluştu. İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Hat Buluşması’ programı bugün başladı. Şişli’de bir otelde gerçekleştirilen programa Türkiye ve dışından 300’e yakın hattat, hat dernekleri başkanları, araştırmacıları, hat uzmanları ve koleksiyoncular katıldı.

Programa Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren ve Türkiye ve dışından 300’e yakın hattat ve hat dernekleri temsilcileri katıldı.

“Hat sanatı temsilcilerini İstanbul’da buluşturduk”
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açılış konuşmasını yapan IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, “Bizler bugün en güzel yazıyı, en güzel harfi yazan ve bu konuda icazet alacakları ve hat sanatının temsilcilerini İstanbul’da bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İslam dünyasının önde gelen çoğu hattatını burada bir araya getirdik. Hüsnü hat İslam toplumlarının ortak sanat eseridir. Bu bir kültür mirasıdır. Bu alanda IRCICA olarak onlarca kişiye icazet verdik. Bugün de yine 39 kişiye IRCICA olarak icazet vereceğiz. Bu buluşmamız festival tadında bir program olacaktır. Çeşitli seminerler, sergiler ve Hattat hocalarımızla birçok sohbetler olacaktır.” şeklinde konuştu.

“İslam’ın aziz hatırasının kirletilmesine izin vermeyiz”
İslam’ın terörle anılmasının büyük bir haksızlık olduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Buradaki değerli misafirlerin arayışları sadece bizim geçmişimizle alakalı değildir. Ama bizler geçmişten bahsetmiyoruz. Bir toplumun gelecekle ilgili bir beklentisi olacaksa bunun muhakkak suretle medeniyetle ilgili bir iddiası olmalıdır. Bu sanata emek verenler olarak iki şey yapıyorsunuz. Birincisi dünyaya meydan okuyorsunuz. İkincisi bir direniş gösteriyorsunuz. Derseniz ki bu direniş ve meydan okuma nasıl oluyor? Coğrafyalarımız kan ve gözyaşı içerisindedir. İslam coğrafyası vahşetle ve kanla anılır hale getirilmeye çalışıyorlar. Bizler İslam kelimesinin içinde geçtiği hiçbir yerde vahşet ve düşmanlığın olmasına dayanamayız. Bizler İslam’ın aziz hatırasının kirletilmesine izin vermeyiz.”dedi.

“Hüsnü hat güzel yazı stilleri içerisinde en önde gelen yazılar içerisindedir.”diyen Bakan Çelik, “Kur’an’ın metnine duyulan ilgi ve hürmet bu sanatın gelişmesine olumlu bir etki oldu.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından hat dalında icazet alanlara belgeleri ve plaketleri takdim edildi. (Erkan Yavuz- Miraç Aslan/ İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com