Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Hastaneden skandal 'namaz kılmayın' broşürü

Hastaneden skandal 'namaz kılmayın' broşürü

İzmir'de katarakt ameliyatı olan hasta, kendisine verilen bilgilendirme broşüründeki 'namaz kılmayın' yazısına tepki göstererek İslam'da ima yoluyla bile olsa namaz kılınabileceğine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2015 Pazar 17:56
Hastaneden skandal 'namaz kılmayın' broşürü

İzmir’de katarakt ameliyatı olan bir vatandaşa hastane tarafından verilen bilgilendirme broşürü bir skandalı ortaya çıkardı.

Gözündeki rahatsızlık nedeniyle gittiği Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde ameliyat olan Mehmet İsa Bozdağ’a ameliyat sonrası için bilgilendirme broşürü verildi. Broşürde hastaların dikkat etmesi gerekenlerin içerisinde ‘ameliyattan sonra 3 hafta süre ile namaz kılmayınız’ ibaresinin yazması tepkiye neden oldu.

Hastane yönetimi ve Sağlık Bakanlığı’na tepki gösteren Mehmet İsa Bozdağ, İslam’da ima yoluyla bile olsa namaz kılınabileceğine dikkat çekti.

“Bir hafta sonra işe gidebilirsin, lakin 3 hafta namaz kılma”

Bozdağ, gözünden rahatsızlık geçirdiğini belirterek, olayı şöyle anlattı: “Karşıyaka Devlet Hastanesine başvurdum. Gözümde katarakt olduğunu söylediler. Ardından sağ gözümden ameliyat oldum. Ameliyattan sonra bana bir tane kağıt verdiler. Eve geldiğimde bu kağıtta yazılanları okudum. Baktım ki, kağıtta üç hafta boyunca namaz kılmayacaksınız yazıyor. Tabii şaşırdım. Neden üç hafta boyunca namaz kılmayacağım? Her türlü halde namaz kılınabilir. Göz hareketleriyle, kalp ile vs. hangi şartlarda olursa olsun namaz kılabilirsiniz. Ben manavım. Doktor Beye söyledim, kaç hafta sonra çalışabilirim diye. Bana bir hafta sonra çalışabilirsin dedi. Yani manav gibi ağır bir işe bir hafta sonra başlayabilirim. Ancak söz konusu namaz olunca üç hafta boyunca namaz kılmayacaksın yazıyor. Bu başka bir şekilde yazılabilirdi, eğer kasıt yoksa tabii.”

Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağıran Bozdağ, bu skandalın derhal düzeltilmesini istedi.

“İma yoluyla bile namazın kılınabilir”

Öte yandan konuştuğumuz ilahiyatçılar, hastaların hangi hallerde nasıl namaz kılabileceklerinin belli olduğunu ve ima yoluyla bile namazın kılınabileceğini belirttiler.

Hastane yönetimi ve Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili atacağı adımlar merak ediliyor. (Muhammed Yıldız - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com