Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Hastalar ilaç alırken daha fazla para ödeyecek

Hastalar ilaç alırken daha fazla para ödeyecek

SGK tarafından 1 Ekim'den itibaren geçerli olacak Sağlık Uygulama Tebliğindeki (SUT) eşdeğer ilaç uygulaması ile, doktorlar hangi ilacı yazarsa yazsın, SGK belirlediği fiyat esas alınacak. Böylece neredeyse her ilaç için hastaların cebinden fiyat farkı çıkacak.

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2014 Cumartesi 07:03
Hastalar ilaç alırken daha fazla para ödeyecek

SGK tarafından 1 Ekim'den itibaren geçerli olacak Sağlık Uygulama Tebliğindeki (SUT)  yeni bir fiyat hesaplaması getiriliyor. 


Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, öncelikle 15 etken madde ile başlayacak uygulamanın kısa bir süre sonra tüm ilaçları kapsayacağını belirterek, , mide, antibiyotik, kalp, tansiyon, Hepatit B, astım gibi tedavi gruplarındaki ilaçlar için bundan sonra daha fazla fiyat farkı ödeneceğini kaydetti.

Saydan açıklmasında, ‘Taban Birim Fiyat Uygulaması’ adı verilen bu sisteme geçilmesi sonucunda vatandaşların, eczanelere geldiklerinde daha fazla ilaç fiyat farkı ödeyeceklerini savunarak, "Vatandaşlar, eczanelerimize geldiklerinde halen ilaç katılım payı, muayene ücreti, reçete parası (3 kutuya kadar 3 TL, sonra kutu başına 1 lira olarak) ve ucuz ilaca göre kendi ilacının farkını ödemekte, bunu öderken bile zorlanmaktadır. Bu yeni uygulama, hastanın cebinden çıkan paranın artmasına neden olacaktır" ifadesini kullandı.

 

Düzenlemeyi eleştiren Saydan, "İlaç taban fiyat uygulaması ile hangi ilaç yazılırsa yazılsın SGK'nın belirlediği fiyat ödenecek. Bu demek oluyor ki neredeyse her ilaca fiyat farkı çıkacak. Başlangıç paketi olarak ilk grupta yer alan mide, antibiyotik, kalp, tansiyon, Hepatit B, astım hastalarının kullandıkları tedavi gruplarındaki etken maddelere göre vatandaşlar raporlu olsalar bile ilaç fiyat farkını ödeyecekler ve bu farklar artacak." görüşünü ileri sürdü.

Saydan, Sağlık Bakanlığının olaya müdahil olması gerektiğini vurgulayarak, sağlık harcamalarının düşürülmesi için ilacın alınabilir olmaktan çıkarılmaması gerektiğini vurguladı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da vicdansızlığın böylesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com