Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Hasta olduğunu bilmeden yaşıyorlar!

Hasta olduğunu bilmeden yaşıyorlar!

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2010 Cuma 10:01
Hasta olduğunu bilmeden yaşıyorlar!

Türk Toraks Derneği (TTD) Doğu Karadeniz Şube Başkanı Doç. Dr. Yılmaz Bülbül, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)na yakalanan hastaların dörtte üçünün hasta olduğunu bilmeden yaşadığını belirtti.

Doç. Dr. Bülbül, yaptığı açıklamada, sigara kullanımına bağlı sinsi olarak gelişen KOAH (Müzmin Tıkayıcı ve Akciğer Hastalığı)nın 40 yaş üzeri kişilerde yüzde 20ye varan sıklıkta görüldüğüne dikkat çekti.

Hastalığın erken belirtilerinin öksürük ve balgam çıkartma olduğunu ifade eden Bülbül, Ne var ki bu durumlar tiryakiler tarafından sigaraya bağlanmakta ve bir hastalık belirtisi olarak kabul edilmemekte ve doğal karşılanmaktadır. Oysa sağlıklı bir kişi öksürmez ve balgam çıkartmaz. dedi.

Daha geç başlayan nefer darlığının da bu hastalar tarafından ilerleyen yaşa bağlandığına değinen Bülbül, bundan dolayı KOAHlı hastaların dörtte üçünün hasta olduğunu bilmeden yaşadığının altını çizdi. Bülbül, bunun da hastalığını erken tanısını engelleyerek, akciğerde oluşan hasarın büyümesine neden olduğunu ifade etti.

KOAHın genellikle 40 yaş üzerinde belirti vermeye başladığına vurgu yapan Doç. Dr. Bülbül, öksürük, balgam veya nefes darlığı şikyetlerinden biri veya bir kaçına sahip 40 yaş üzerindeki bireylerin mutlaka nefes testine tabi tutulması gerektiğine dikkat çekti.

Bülbül, nefes testinin de çok kolay uygulanabilen bir ölçüm yöntemi olduğunu, test sonucunda akciğerde fonksiyon kaybının olup olmadığının ve hasar oluşmuşsa derecesinin ortaya çıktığını belirtti.

Doç. Dr. Bülbül, hastalığa dikkat çekmek için 14 Ekim Dünya Nefes Ölçüm Gününde Meydan Parkında 40 yaş üzerinde isteyen herkese ücretsiz nefes testi yapacaklarının bilgisi verdi.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ? changeTarget(document.getElementById(news_content))
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da vicdansızlığın böylesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com