Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset HAS Partinin sosyalist kurucusu

HAS Partinin sosyalist kurucusu

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2010 Pazar 22:23
HAS Partinin sosyalist kurucusu

Milli Görüş Hareketinden filizlenen son siyasî hareket olan HAS Parti, farklı siyasî görüşleri de bünyesinde toplamaya çalıştı.

 

HAS Parti lideri Numan Kurtulmuşun vitrinindeki en renkli isimlerden biri de Zeki Kılıçaslan. Türkiye Birleşik İşçi Partisinin (TBİP) genel başkanıyken Kurtulmuşla görüşen Kılıçaslan, birlikte siyaset yapma teklifini kabul etmiş. Göğüs hastalıkları profesörü olan Kılıçaslan, çocukluğunda Kuran kursuna gitmiş ancak sonraki dönemlerde inancı zayıflamış. Kendisini solcu veya sosyalist değil, toplumcu olarak tanımlamayı tercih ediyor.

Sıra dışı sosyalist Kılıçaslan; Mevcut sol, sosyalist hareketlere eleştirel bakıyorduk. diyor ve ekliyor: Türkiyede sol gerçekten toplumdan uzak. O kadar az ortak yanımız var ki. Biz bir sosyalist olarak kahvehaneye gittiğimizde ortak bir selam kelimemiz bile yok. Selamünaleyküm desek tuhaf oluyor, merhaba desek belli bir grubun mesajı gibi algılanıyor. Kılıçaslan, HAS Partinin kurucuları arasında yer alınca eski sol/sosyalist çevrelerden tepki gördüğünü de aktarıyor. Ben de mahalle baskısıyla karşılaştım. diyor. Genel seçimde HAS Partinin CHP tabanından ve hatta radikal soldan oy alacağını savunuyor.

CHAVEZ ve MORALES, HAS PARTİ KONGRESİNE DAVETli

Zeki Kılıçaslanla birlikte HAS Partinin kurucuları arasında başka solcu/sosyalistler de bulunuyor. Mevcut haliyle bir Müslüman sol parti oldukları iddiasına katılmıyor ancak 28 Kasımda yapılacak ilk kongreye Güney Amerikanın sosyalist liderlerinin davet edileceğini belirtiyor. Davetliler arasında Paraguay Devlet Başkanı Fernando Lugo, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva bulunuyor.

Davetliler bu isimlerle sınırlı değil. HAS Parti ses getirecek pek çok isme, katılmayacak olsalar bile simgesel davetiyeler gönderdi. Bu isimler arasında Polonyanın efsanevi işçi lideri ve eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa ile İngiltere eski Başbakanı Tony Blairin İslamı seçen baldızı Lauren Booth da yer alıyor. HAS Parti, İslam dünyasının önde gelen liderleri ile STK temsilcilerine de çok sayıda davetiye gönderdi.

Ahmet Dinç Zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com