Advert
Advert
Advert

Harran’dan sonra Suruç’ta aynı kaderi yaşıyor

Tarım kenti Şanlıurfa’da bilimle tarım bir türlü buluşturulamadı. Harran Ovasını çoraklaştıran vahşi sulama, bu sefer de Suruç ilçesindeki zengin toprakları yok etmeye başladı.

Harran’dan sonra Suruç’ta aynı kaderi yaşıyor
Harran’dan sonra Suruç’ta aynı kaderi yaşıyor admin
Haberin videosu için tıklayın!
 
 
Yıllardır Şanlıurfa’nın temel sorunlarından sulama bir türlü rayına oturtulmadı. Harran yüzbinlerce dönüm arazi, vahşi sulama nedeniyle çoraklaştı. Sulama suları, tahliye kanallarından Suriye’ye doğru akıyor. Aynı manzara bu sefer, Suruç’ta yaşanmaya başladı. Tarlalardan akan sular, yolların üstesinden akarak tahliye kanallarına akıyor. Su israfına karşı toplumun tüm bireylerine görev düştüğünü, çiftçilere düşen görevin ise suyu son derece kontrollü ve ölçülü kullanmak olduğunu vurguluyor uzmanlar.
 
MODERN SULAMA YÖNTEMLERİNE GEÇİLMELİ
 
Son yıllarda küresel ısınma ile birlikte manzara daha da kötü bir hal alıyor. Suyun önemi daha da artarken bu tabloda çiftçi hem kendi menfaatleri hem de milli ekonomi için suyu israf etmeden kullanması büyük önem taşıyor. Uzmanlar, çiftçilere artık vahşi sulama yerine damla sulama, yağmurlama gibi modern yöntemlere başvurmaları noktasında önerilerde bulunuyor.
(Ruhaajans)
Suruç ovası Suruç haberleri Suruç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle