Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Harran'da kazı çalışmaları devam ediyor

Harran'da kazı çalışmaları devam ediyor

Harran'daki tarihi mekanlarda kazı çalışmaları devam ediyor.

Giriş Tarihi: 25 Ağustos 2014 Pazartesi 14:57
Harran'da kazı çalışmaları devam ediyor

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖNAL ve kazı ekibi Harran’da bulunan tarihi mekanda, kazı çalışmalarına devam ediyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Harran Üniversitesi ev sahipliğinde 2 ay sürmesi planlanan kazı çalışmalarına 2 öğretim üyesi, 3 arkeolog, 1 sanat tarihçi, 1 restoratör, 22 işçi ve arkeoloji öğrencisi katıldı. 

Kaynağı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanan kazı çalışmalarına; Harran Üniversitesi, Harran Kaymakamlığı ve Harran Belediye Başkanlığının da destek sağladığı belirtildi. 

Harran Ulu Cami’nin doğu duvarı paralelinde başlanılan çalışmaların, jeofizik çalışmasının tamamlanmasının ardından höyük’de de sürdürüleceği belirtildi.

 Ayrıca; bu çalışma neticesinde işlevleri belirlenecek olan yapıların Ulu Camii ile ilişkisi saptanarak Ulu Cami’nin güney duvarı boyunca yapılacak kazı çalışmalarında meydana çıkarılacak duvar ve mimari parçalar ile Cami’nin restorasyona katkı da sağlanacağı ifade edildi. (İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com