Advert
Advert
Advert

Harran'da Kardeşlik için büyük buluşma VİDEO

Türkiye’de çözüm sürecine yönelik çalışmalar devam ederken, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Halil Özcan, doğduğu köy olan Şahinalan köyünde binlerce kişiyi 'Kardeşlik’ çatısı altında bir araya getirerek önemli mesajlar verdi.

Harran'da Kardeşlik için büyük buluşma VİDEO
Harran'da Kardeşlik için büyük buluşma VİDEO

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Özcan, doğduğu köy olan Harran'ın Şahinlan köyünde , Urfa’da Türk-Kürt-Arapların bir olduğunu bir kez daha tüm Dünya’ya ilan etti.

Yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen Şahinalan köyündeki buluşmada söz alan konuşmacılar’ Kardeşlik’ vurgusu yaptılar.CHP İl Başkanı Ferhat Karataş’ın  mesajı ise dikkat çekiciydi.

Türkiye’de kamuoyu çözüm süreci ile ilgili devam eden etkinlik ve çalışmaları yakından takip ederken, çözüm süreci ile ilgili olarak ilk adımı ise AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr.Halil Özcan attı.  Milletvekili Özcan, Şanlıurfa genelinde geniş katılımlı kitleyi bir araya getirdi. Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri SeydiEyüpoğlu, Mehmet Akyürek, Bilecik Milletvekili,TİK Komisyon Başkanı Fahrettin Poyraz, ŞAnlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Eski Milletvekilleri Mehmet Yalçınkaya, Mahmut Kaplan, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez, TSO Başkanı Sabri Ertekin,İl Genel Meclis Başkanı Mustafa  Yavuz, İl Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu,çok sayıda Belediye Başkanı ,  CHP İl Başkanı Ferhat Karataş, Bediüzzaman'ın talebesi Abdülkadir Badıllı, Haliliye Vakfından Mustafa Kılıç Hoca, Kanaat önderleri, Aşiret temsilcileri,Harran Kaymakamı Selami Yazıcı, Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat, Gazeteci Reşat Uzun, Müteahhitler dernek Başkanı Mustafa Önal, TKDK İl Koordinatörü Mehmet Ekinci ve yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

GÜVENÇ: AMACIMIZ BİR

Şanlıurfa’nın ve Türkiye’nin güzellikler ihtiyacı olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Vali Celalettin Güvenç’ Çok söze gerek yok, asırlardır Ülkemiz, bölgemiz, ve İslam üzerine oynanan oyunları kardeşlerimiz biliyorlar. Çok şükür Millet bunların farkında, solcusuyla,sağcısıyla, Arap-Kürt ve Türkü ile farkında, Bizim amacımız, yoksulluğu ve yokluğu yenmek, sevgi ve birlikteliği vermektir. Bu mücadeleyi çok şükür veriyoruz, Allah’a hamd ediyoruz.  Burada tüm siyasi partilerimiz var. Her görüşten insanlar var. Ne oldu. Sadece güzellik oldu. Artık Bu Millettin evlatlarının yüzleri gülmesini istiyoruz’ dedi.

 

CHP İL BAŞKANI KARATAŞ:AYNI ÇADIRIN ALTINDAYIZ

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Halil Özcan’ın daveti üzerine Şahinalan köyüne gelen isimler arasında yer alan CHP Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ferhat Karataş, çözüm sürecine destek veren bir konuşma yaptı.  Karataş’  Ülkemiz Bu çadır gibidir. Bizler biz Mozaiğiz, Kürt-Türk Arap,Çerkez Bütün kavimler, insanlar bu ülkede yaşıyor. Barış sürecinde Milletvekili Özcan’a örnek davranışından dolayı teşekkür ederim” dedi.

 

ÖZCAN: BU TOPRAKLARA BARIŞ GELMİŞTİR

Şanlıurfa’da var olan birlik ve beraberlik ruhunun yeniden canlanması için geniş katılımlı bir yemekli toplantı yaptığını ifade ederek konuşan Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili  Dr. Halil Özcan, “Bizler 1920’de nasıl Arabı’yla, Kürt’üyle, Türk’üyle, Alevisi’yle, Sunni’siyle birlik ve beraberlik içerisinde düşmanı Urfa’mızdan kovduysak o bilinçle, o ruhla, o arzuyla ve anlayışla yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. Ülkemizin içerisinden geçtiği her türlü sıkıntılı ve meşakkatli sürecin atlatılması için birlik ve beraberlik içerisinde kardeşlik duygularımızla çalışmaya devam etmeliyiz” diye ifade etti.

“KAN DAVALARI OLMASI TÖRE CİNAYETLERİ OLMASIN”

Milletvekili Özcan, 10 yıllardır ülkemizde yaşanan sıkıntıların hepimizin bilgisi dahilinde olduğunu vurgulayarak, “Bizler artık bu ülkede ciddi bir sıçramayı meydana getirelim, güven ortamını, istikrar ortamını, yatırım ortamını, üretim ortamını arttıralım demeliyiz. Yıllardır yaşanan ölümler, düşmanlıklar, ötekileştirmeler, sahte anlaşmazlıklar son bulsun demeliyiz. Sahte anlaşmazlıklar diyorum çünkü asıl sorun, mensubu bulunduğumuz değerlerinden uzaklaşmış kurtuluşu kendi ürettiğimiz düşünce ve ideolojilerde aramışız. Bugün Kürt kardeşlerimizin birbirlerini öldürüp kan davaları gütmeleri, Arap kardeşlerimizin birbirlerini öldürüp kan davarlı gütmeleri sorunu Kürt veya Türk meselesi olmadığının açık delilidir. Suriye’de Arap’lar birbirlerini öldürüyorlar. Asıl olan kendi öz değerlerimize bağlı kalarak, bütün Müslümanlar kardeştir düsturuyla, kardeşçe yaşamalı, Arap’ın Acem’e, Acem’in Arap’a, beyazın siyaha, siyahın beyaza üstünlüğü yoktur. Üstün olan Allah’tan en çok korkandır, düsturuyla başkalarını hor görmemeli, aşağılamamalı, ötekileştirmemeliyiz. Eğer Müslüman olduğumuzu iddia ediyorsak Müslüman gibi yaşamalıyız ki, Peygamberler Şehri Şanlıurfa’mızda kan davaları olması töre cinayetleri olmasın” şeklinde konuştu.

Daha güçlü, daha demokratik, daha özgür, daha huzurlu bir Türkiye hedefimizin olması gerektiğini dile getiren Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“İşte bu sebeplerle en başta insanımızın isteği ve desteğiyle harekete geçen bir çözüm sürecini yaşamaktayız. Bütün samimiyetimizle, hoşgörümüzle, çözüm isteğimizle, hep birlikte attığımız adımlar toplumda kimseyi rencide etmeyecek, ötekileştirmeyecek, ayrıştırmayacak, aksine birleştirecek nitelikte hassasiyetlerle atılmaktadır.

Akil insanlar heyeti de bir süreçtir. Çünkü bu kişiler, farklı çevrelerden, farklı inanç gruplardan hatta farklı etnik gruplardan bir araya gelmişlerdir. Normal şartlarda bir araya getiremeyeceğiniz bu 63 kişinin bir ortak paydası var, can alıcı, can yakıcı bir sorunun çözümü için bir araya geldiler. O masanın etrafında teferruata takılmadan ortadaki yangını söndürmeye can atan kalpleri kardeşlik için çarpan insanlar var.

Tıpkı Şanlıurfalı hemşerilerim gibi, tıpkı şuan burada bulunan bizler gibi. Ekonomide, iç politikada, tarihten aldığımız derslerle edindiğimiz acı tecrübelerle yere sağlam basıyor, kılı kırk yaşıyor, bin düşünüp bir adım atıyoruz. İbret alınmadığı için tekrar eden hasıraltı edildiği için çözülemeyen tedavi edilmediği için kangrene dönüşen meseleleri kesin çözüme kavuşturmak için gerekirse baldıran zahiri içerim diyen Sayın Başbakanımız gibi samimiyetle ve kararlılıkla bu süreci desteklemeliyiz. Aslında ben bu vesile ile çözüm isteyen herkesten bugün bir kez daha ellerini, dillerini eğer bunlar mümkün değilse yüreklerini bu sürece koymalarını rica ediyorum. Kardeşlik için TBMM çalışıyor, siyasi partiler çalışıyor, akil insanlar çalışıyor, akil vatandaş çalışıyor. Temennim samimiyet çerçevesinde yapılan çalışmaların takdir ve kabul görmesidir. Bu noktada Şanlıurfa’mızın, ülkemizin geneline ışık tutacak seviyede birlik, beraberlik ve dayanışma örneği sergilediği kanaatindeyim. Bizler bir çatı altında belli değerler etrafında birleşmiş insanlarız. Düğünlerimizi, taziyelerimizi, bayramlarımızı birlikte icra ediyoruz.

Daha güzel, daha mutlu, daha huzurlu, ekonomik anlamda daha gelişmiş, sosyal imkanları daha geiş özüne ve geçmişine daha bağlı, sürekli gelişen, aklı ve vicdanı hür bir toplum olmamız iin bence önümüzde kendimizden başka bir engel yok. Sözü daha fazla unutmadan bütün anlattıklarımın ve yapılmaya çalışılanların arkasında tek bir mesaj görüyorum. O da Şanlıurfa’mızın gerçek resmi olan ve oluşturduğumuz bu birlik, beraberlik ve kardeşlik tablosudur" dedi.

Üstad Bediüzzaman Said-i Nursinin talebesi Şanlıurfalı Abdülkadir Badıllı ise islam kardeşliği ile sorunların ortadan kalkacağını belirterek Said Nursi ve İslam Alimi Said Havva'dan sözler okudu.

 

Hayrat Vakfı Şanlıurfa Temsilcisi Eğitimci-Yazar Faysal Vuran ise Üstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin otuzbeş yaşında iken Şam'da, Şam ulemasının ısrarı üzerine Câmi-i Emevî'de irad ettiği Hutbe-i Şamiye'yi okudu.

Konuşmalarının ardından hazırlanan yemek birlikye yenildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı