Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Harran Üniversitesinde “Dün-Bugün-Yarın” Konferansı

Harran Üniversitesinde “Dün-Bugün-Yarın” Konferansı

Harran Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle “Şanlıurfa Ankara İlleri Karşılaştırılmalı Teşvik Politikaları Dün-Bugün-Yarın” konferansı yapıldı.

Giriş Tarihi: 29 Nisan 2016 Cuma 15:48
Harran Üniversitesinde “Dün-Bugün-Yarın” Konferansı

Osmanbey Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi Anfisinde yapılan konferansın Moderatörlüğünü Ankara Üniversitesinden Doç. Dr. H. Hakan Yılmaz yaptı.

Konferansa Şanlıurfa Vali Yardımcısı Uğur Sezer, Mersin Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Meltem Kayıran, Harran Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
EN GÜVENLİ VE HUZURLU ŞEHİR ŞANLIURFA’DIR
Şanlıurfa Vali Yardımcısı Uğur Sezer; “ Karacadağ Kalkınma Ajansımızın yapmış olduğu sosyal sorumluluk projesi kapsamında, iller arasında karşılıklı olarak karşılaştırmalı analizler yapmak amacıyla projeler yapılmaktadır. Bu kapsamda üniversitemiz ve sanayi kuruluşlarımız diğer illerle projeler yürütmektedir. Bugün de Ankara Üniversitesi ve Harran Üniversitesi işbirliğiyle Şanlıurfa ve Ankara karşılaştırılmalı bir analizi yapmak için bir araya geldik. 2012 yılında yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla çıkan teşvik sisteminden en çok faydalanan il Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa, 2015 yılı verilerine göre Türkiye’de istihdam sayısında yedinci sırada yer almaktadır. Altıncı bölge teşvik primi sıralamasında da şu anda birincidir. Şanlıurfa, sanayileşme konusunda büyük adımlar atmaktadır. Bölgemizde teşvik verilen iller arasında en güvenli ve huzurlu şehri olması nedeniyle sanayicilerimiz Şanlıurfa’yı tercih etmektedir” dedi.
MALİYE POLİTİKASI ZOR BİR ALANDIR
Programın moderatörlüğünü yapan Ankara Üniversitesinden Doç. Dr. H. Hakan Yılmaz ise; “İnsan politikasının diğer araştırmalardan ayıran temel farklılık, karar alma sürecinin siyasi iradeyi belirliyor olmasıdır. Kimin vergi vereceğini, havuzdan hangi aktörlerin hangi kesimlerin faydalanacağını, özünde vatandaşı temsil eden siyasi partiler bunu oluşturan diğer kurumsal yapılar için meclis komisyonlar oluşturur. Bu yüzden maliye politikası daha zor bir alandır, hayatın kendisinin içerisindedir, sizin ortaya çıkan kamusal müdahaleye konu olan konuları sizden çözmeniz beklenir. Maliye politikası ülkelerin yaşadıkları problemleri çözmede daha aktif bir hale geldi” diye konuştu.
Konferansta, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Meltem Kayıran, Ankara ilinin sosyo ekonomik, demografik, kurumsal yapısı ve uygulanan teşvik politikaları konusunda, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ise Şanlıurfa’daki teşvik konuları hakkında sunum yaptılar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da mühimmat ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com