Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Harran Üniversitesinde 3 dilde kardeşlik anlatıldı

Harran Üniversitesinde 3 dilde kardeşlik anlatıldı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrenci Temsilciliği tarafından “Üç Dilde Kardeşlik” paneli yapıldı.

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2015 Çarşamba 17:17
Harran Üniversitesinde 3 dilde kardeşlik anlatıldı


Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi salonunda düzenlenen panelde Doç. Dr. Celil Abuzer Türkçe, Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe Kürtçe ve Yrd. Doç. Dr. Huzeyfe El Hattap ise Arapça dilinde kardeşliği anlattılar.
Panelin açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, “Bizim dinimize göre bütün müminler kardeştir. Peygamberimiz, ‘ırkçılık yapan bizden değildir. Üstünlük sadece takvadadır’ diyor. Irkçılık haramdır” diye konuştu.


CİHAT VE HİLAFET KELİMELERİNİ DOĞRU ANLATMAK LAZIM
Cihat ve Hilafet kelimelerini doğru bir şekilde anlatılması gerektiğini söyleyen Rektör Taşaltın; “Cihat ve hilafet adı altında bazıları yanı başımızda devlet kurmaya çalışıyor. Ülkemizde cihat ve hilafet kelimelerinin kullanılması hala yasak. Akademik olarak cihat, hilafet, şeriat ne demek sorularına net cevap vermemiz lazım. Doğruları doğru bir şekilde öğretebilmemiz lazım. Ülkemizde hala bu kelimeleri kullananlar ceza alabiliyorlar. Ülkemizden kaçıp IŞİD gibi örgütlere şeriat, cihat söylemleriyle katılan 18 yaşındaki gençlerimize bunların gerçek manalarını, İslamiyet’in özünü öğreterek bu tip örgütlere katılımlarını engelleyebiliriz” dedi.
Taşaltın sözlerinin sonunda toplum olarak dini yönlerinin eksik bırakılmaya çalışıldığını dile getirerek; “Doğru bilgiye ulaşmak için çaba sarf edeceğiz. Vazifemiz, ‘öğreneceğiz ve öğreteceğiz’ olmalıdır.” diyerek sözlerini tamamladı.


KARŞI KOMŞUSUNUN CENAZESİNDEN HABERİ OLMAYANLAR VAR
Türkçe olarak kardeşliği anlatan Doç Dr. Celil Abuzer: “İslamiyet’in özü ihtiyacın olduğu halde başkalarını da düşünebilmektir. Aynı binada oturup karşı komşusunun cenazesinden bile haberi olmayanlar var. Biz neyi kaybetmişiz, dinimiz aynı, Kur’an’ımız aynı. Biz ruhumuzu kaybetmişiz. Kimliğimiz, kişiliğimizi kaybettik. Belki de kaybettirildik. İçimize kimler bu fitneyi soktu. Biz Ümmet-i Muhammed olarak ne haldeyiz. Bizleri Allah kardeş ilan etmiş. Kardeşlik hukukunu yerine getirmek durumundayız” dedi.
Kürtçe ve Arapça konuşan panelistler salonu dolduran öğrencilerden büyük alkış aldılar.
Yaklaşık olarak bir saat süren panelin sonunda Doç. Dr. Hüseyin Akpınar ve ekibi üç dilde müzik dinletisi sundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com