Advert
Advert
Advert

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALI KURUYOR

Şanlıurfa'da güneş enerjisinden faydalanmayan kurumlar daima eleştirilmişti. bu konuda ilk adımı Harran Üniversitesi attı. Üniversite yeni açılaccak olan Tıp Fakültesi için güneş eneji santralı kurmak için harekete geçti

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALI KURUYOR
GÜNEŞ ENERJİ SANTRALI KURUYOR

Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünde açılacak olan 600 yataklı hastane için güneş enerji santralı kurmak için harekete geçti.
Bu kapsamda piyasa araştırması yapılması için harekete geçen Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, Malatya İnönü Üniversitesine bir heyet gönderdi.

Osmanbey kampüsünde açılacak olan 600 yataklı hastaneye kurulması planlanan güneş enerji elektrik santrali için oluşturduğu teknik heyeti inceleme ve gözetleme yapmaları için İnönü Üniversitesine gönderen Rektör Prof.Dr Ramazan Taşaltın; “Ben de Elektrik Elektronik Mühendisiyim. Bu konuda mesleki tecrübem de var. Şanlıurfa’nın göz bebeği olan Üniversitemize bu büyük projeyi kazandırmak için çalışmaları başlattık. Güneşi en fazla alan illerin başında gelen Şanlıurfa’da güneş enerjisinden tam olarak faydalanmamız lazım. Bunu da kapsamlı bir şekilde araştırıp proje hazırlamaları için Ali Sarıışık hocamızdan oluşan bir ekip görevlendirdim. En kısa zamanda çalışmaları tamamlayıp projemizi hayata geçireceğiz” dedi.Proje koordinatörü ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Sarıışık ve beraberindeki teknik heyet Prof. Dr. Hüsamettin Bulut, Doç. Dr. Mehmet Azmi Aktacir, Daire Başkanı Mehmet Emin Çoban ve Elektrik Mühendisi Akif İlkhan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde bulunan güneş enerji elektrik santralini incelemek üzere İnönü üniversitesini ziyaret ettiler.
Harran Üniversitesinden giden teknik heyete, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı-Başhekimi Prof.Dr. Ünsal Özgen eşlik ederek Güneş enerjisi ve elektrik santrali hakkında heyeti bilgilendirdi.
Güneş enerji santralında incelemelerini tamamlayan Harran Üniversitesi heyeti daha sonra İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik’i ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Prof. Dr. Ali Sarıışık, tüm hastanenin ihtiyacını karşılayan güneş santralini incelediklerini ve aynısını Harran Üniversitesende kurma çalışmalarını yaptıklarını dile getirdi.
Harran Üniversitesi heyetini ve rektörlüğünü tebrik ettiklerini söyleyen Rektör Çelik; “üniversiteler arasındaki bilgi birikimi ve tecrübenin karşılıklı olarak paylaşılmasını ülkemiz açısından çok önemli. Rektörümüz Prof.Dr Ramazan Taşaltın’ı bu duyarlı yaklaşımından dolayı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsü 600 yataklı hastane güneş enerji santralı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü