Advert
Advert
Advert

Harran Üniversitesi harekete geçti: endemik bitkiler korunacak

Dünya Çevre Örgütü’nün desteklemiş olduğu ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün de ( FAO) organize ettiği büyük proje Şanlıurfa’da başlıyor. Harran Üniversitesi Öğretim elemanı Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Bu projeye ile bölgedeki endemik bitkiler, yetişen canlılar, hayvanlar, otlar, çiçekler hepsi tek tek korunacak, kültüre alınacak” dedi.

Harran Üniversitesi harekete geçti: endemik bitkiler korunacak
Harran Üniversitesi harekete geçti: endemik bitkiler korunacak admin

Harran Üniversitesi Öğretim elemanı  Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, ” Bu projeye göre, Türkiye’nin ve Avrupa’nın bozkırları en fazla Urfa’da bulunuyor. En fazla bozkırları olan Şanlıurfa’nın tek tek Kızılkoyun ve Karacadağ 3 merkezi korunacak. Bu koruma ile beraber bölgedeki endemik bitkiler, yetişen canlılar, hayvanlar, otlar, çiçekler hepsi tek tek korunacak, kültüre alınacak” dedi.

Dünya Çevre Örgütü’nün desteklemiş olduğu ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün de ( FAO) organize ettiği büyük proje Şanlıurfa’da başlıyor. Bölgedeki kültürel varlıkların korunmasıyla ilgili çalışma, kenttin eko turizmine önemli ölçüde katkı sağlayacak.

 POTANSİYEL HAZİNELER GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIYOR

Şanlıurfa’nın potansiyel hazineleri her geçen gün gün yüzüne çıkarıladursun, son olarak da yapılacak çalışma ile kültürel dokunun korunması açısından önem arz ediyor.

“Projeyle doğadaki bütün varlıkların korunup kazanımı sağlanmış olacak” diyen Harran Üniversitesi Öğretim elemanı  Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Şanlıurfa’da başlatılacak çalışmanın eko turizminin geliştirilmesine yönelik büyük önem taşıdığını belirtti.

ENDEMİK BİTKİLER KORUNACAK

Öztürkmen, endemik bitkilerin koruma altına alınacağını ifade ederek, “Bu projeye göre, Türkiye’nin ve Avrupa’nın bozkırları en fazla Urfa’da bulunuyor. En fazla bozkırları olan Şanlıurfa’nın tek tek Kızılkoyun ve Karacadağ 3 merkezi korunacak. Bu koruma ile beraber bölgedeki endemik bitkiler, yetişen canlılar, hayvanlar, otlar, çiçekler hepsi tek tek korunacak, kültüre alınacak. Bununla ilgili FAO 4 yıllık bir proje başlattı. Dünyadaki en iyi bozkırların olduğu Şanlıurfa’da korunmuş olacak bu değerler. Karacadağ çiftçilerine yönelik çeşitli faaliyetler yapılacak. Maddi durumlarını iyileştirmek için. Kızılkuyu’da ceylanlara zarar vermemek için hayvancılık önemsendirilecek. Turizm, olacak yerel anlamda. Yeni yeni ekoturizm geliştirilecek. Onlar çağrılacak. Çok büyük bir proje. Doğadaki bütün varlıklar korunup kazanımı sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

BÜTÜN PAYDAŞLAR İŞ BÖLÜMÜ YAPACAK

Önemli projede herkesin görev paydaşı olacağını belirten Ali Rıza Öztürkmen konuşmasına şöyle devam etti:

“Muhteşem bir proje. Orman Su İşleri, Tarım Bakanlığı, Tarım İl Müdürlüğümüz, GAPTEAM herkes bu projede görev alacak. Şanlıurfa’ya çok önemli bir kar kazanç sağlayacak. Ekolojik turlar düzenlenecek. Doğa korunmuş olacak. Çok geniş bir çalışma ekibiyle çalışma başlatılacak. Urfa’ya olağanüstü bir katkı sağlayacak. İnşallah, başarılı oluruz diye düşünüyoruz.”

Ali Rıza Öztürkmen Harran Üniversitesi Öğretim elemanı Harran Üniversitesi Öğretim elemanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması