Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Harran Üniversitesi dünyada bir ilki gerçekleştirdi

Harran Üniversitesi dünyada bir ilki gerçekleştirdi

Harran Üniversitesi tıp eğitiminde önemli bir başarıya daha imza atıyor.

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2015 Cuma 22:38
Harran Üniversitesi dünyada bir ilki gerçekleştirdi

Perfüzyon olarak adlandırılan ve kalp ameliyatlarında dokulara pompa sistemi ile kan gönderilmesini sağlayan sistemin doktora programı dünyada ilk kez Harran Üniversitesi’nde başlatıldı.
 
Kalp ve damar hastalıklarının büyük bir bölümünde yapılan ameliyatlar kalp - akciğer pompası ile gerçekleştiriliyor. Ameliyatlarda kalp ve akciğerler devre dışı bırakıldıktan sonra tüm dokulara sentetik hatlarla kan gönderilerek hasta yaşamı sürdürüyor.  Ayrıca kalp ameliyatı öncesi veya sonrası kalp - akciğer fonksiyonları bozulmuş hastalarda kalp ve akciğerleri destekleyici cihazlar kullanılıyor.  Tüm bu sistem Perfüzyon olarak adlandırılmakta olup bu cihazları yöneten sağlık çalışanların ise Perfüzyonist olarak tanımlanmaktadır.
 
Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kalp ve Damar Cerrahi AD. Bünyesinde   başlatılan bu programla ilgili olarak bölüm başkanı Doç.Dr.Mustafa Göz  yaptığı açıklamada ‘’ Perfüzyonist mesleğinde bu programla artık bağımsız olarak akademik eleman yetiştirilmesinin sağlayacağını ve dünyada bunu ilk olarak gerçekleştiren üniversitemizin bir akademisyeni olarak haklı gururunu duyduklarını ‘’ belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com