Advert
Advert
Advert

Her yerde kış, Urfa’da Sonbahar

ŞANLIURFA/Harran Üniversitesi Botanik Anabilim dalı Başkanı Prof.Dr. Hasan AKAN, Şanlıurfa’da sonbaharın gelişiyle alakalı bir değerlendirmede bulundu.

Her yerde kış, Urfa’da Sonbahar
Her yerde kış, Urfa’da Sonbahar

Yurdun birçok bölümünde kar yağışı etkili olurken, Şanlıurfa’da hala sonbaharın tatlı esintileri olduğuna dikkat çeken Prof. Akan, “İnsan, sonbahar atmosferinin büyüsüne kapılmaktadır. Sonbaharın gelişini Üniversitemizin Osmanbey kampüsünde yapraklarını döken ağaçlardan hissedebiliyoruz artık. Şanlıurfa, Sonbahar mevsiminde farklı bir güzelliğe bürünüyor. Şanlıurfa’da mevsim değişiyor, sararan kızıl renkli yapraklar her tarafa yayılıyor.Osmanlı imparatorluğunun da simgesi olarak bilinen Çınar ağaçları bir bir yapraklarını dökmeye başladı. Türkiye’nin en sıcak kentlerinden biri olan ve diğer illere göre nispeten daha geç soğuyan kentte parklarda yapraklarını döken ağaçlar güzel görüntüler oluşturuyor”.

Sonbaharda yaprakların neden sarardığına da dikkat çeken Prof. Akan “Hepimizin sonbaharda seyretmekten keyif aldığı sarı ve turuncu renkler, sonbaharda mor renklere dönüşür, fotosentez durduktan sonra glikozun yapraklarda sıkışıp kalması ile alakalıdır. Tabiat bir sessizlik içinde uykuya yatar, huzur içinde dinlenir. Yorgun ruhlar da sonbaharda huzur ve sükûnu tadar” dedi.
Her mevsimin kendine has güzellikleri olduğu gibi tefekkürü de farklıdır. Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünde sonbaharın kızıl renklerini ve tefekkürünü görmek mümkündür. Kampüste sonbaharın renklerini yansıtan en önemli bitkiler arasında; Amerikan sarmaşığı, Ateş dikeni, İğde, Süs eriği, süs narı ve Çınar”dır.

URFADA GÜZ URFADA SON BAHAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!