Advert
Advert
Advert

Harran Tıp HARÜGEN'le gen hastalıklarını araştırıyor

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesini bünyesinde Genetik Hastalıklar Tanı, Tedavi ve Araştırma Merkezi (HARÜGEN) Bölgemize Hizmet Veriyor

Harran Tıp HARÜGEN'le gen hastalıklarını araştırıyor
Harran Tıp HARÜGEN'le gen hastalıklarını araştırıyor admin

 

Genetik veya kalıtsal bir hastalık veya hastalık taşıyıcılığı saptanan bireyler (tek gen hastalıkları, kromozom hastalıkları, mitokondriyal hastalıklar, multifaktöriyel hastalıklar), genetik hastalığı olan veya genetik hastalık şüphesi uyandıracak yüz ve vücut bulguları olan çocuklar ve aileleri (atipik yüz görünümü, gelişme geriliği, boy kısalığı, cinsiyet gelişim bozuklukları, zeka problemleri), tekrarlayan gebelik kayıpları, gebelik döneminde teratojen maruziyeti, ileri anne yaşı, akrabalık, çocuk sahibi olamama, gebelik takibinde bebekte problem saptanması, ailesel kanser olguları ve akrabaları, metabolik hastalık tanısı konulan ve/veya taşıyıcılık şüphesi bulunan bireyler genetik polikliniğinde en sık hizmet verdiğimiz hasta gruplarını oluşturmaktadır. 
Gerçek zamanlı PCR (RT-PCR), yeni nesil dizileme (NGS), FISH, kromozom analizi gibi birçok imkânı bünyesinde barındıran laboratuvarımız, aynı zamanda pek çok araştırma projesine ev sahipliği yapmaktadır. Genetik test gereksiniminin belirlenmesi, test öncesi ve test sonrası genetik danışma, prenatal dönem genetik danışma gibi pek çok konuda hem hastalara-hasta yakınlarına hem de klinisyenlere genetik danışma hizmeti uzman klinik genetikçiler tarafından verilmektedir.
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın; “Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesini göreve başladıkları ilk anda Osmanbey Kampüsünde ki yeni hizmet binasına taşıdıklarını, 18 ay gibi kısa bir sürede birçok başarıya imza attıklarını, HARÜGEN ile alanında uzman doktor kadrosu ve teknik ekibiyle, en ileri teknoloji cihazlarla donatılmış moleküler genetik laboratuvarını bünyesinde bulundurmakta ve siz değerli vatandaşlarımıza hizmet sunmaktadır” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu