Advert
Advert
Advert

Harran Tıp Fakültesinde Klinikler Tek Tek Kapanıyor

Akademisyen temininde ve mevcut akademisyenleri uzun süre Şanlıurfa’da ve Harran Üniversitesi’nde tutma konusunda sıkıntı yaşayan Üniversite son yıllarda mecburi hizmet nedeniyle bazı kliniklerde hizmet sunamaz hale geldi.

Harran Tıp Fakültesinde Klinikler Tek Tek Kapanıyor
Harran Tıp Fakültesinde Klinikler Tek Tek Kapanıyor

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada; "Üniversitemizde son zamanlarda basında yer alan ve özellikle tıp alanında halkımızın sağlığını yakından ilgilendiren akademisyen tayinleri ile ilgili bir basın bülteni hazırlamayı ve kamu oyu ile paylaşmayı uygun görmüştür." denildi.

MECBURİ HİZMETTEKİ YANLIŞLIKLAR HARRAN ÜNİVERSİTEMİZ TIP FAKÜLTEMİZDE BAZI KLİNİKLERİ KAPATTIRIYOR

Haran Üniversitesi Basın Bürosundan Yapılan açıklamanın devamından şöyle denildi; Akademisyen temininde ve mevcut akademisyenleri uzun süre Şanlıurfa’da ve Harran Üniversitesi’nde tutma konusunda sıkıntı yaşayan Üniversite son yıllarda mecburi hizmet nedeniyle bazı kliniklerde hizmet sunamaz hale geldi.
Yaklaşık 1.700 bin nüfuslu Şanlıurfa ilinde çok kısıtlı fiziki şartlarla hizmet sunmaya çalışan Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde özellikle Üniversitemiz adına yan dal ihtisası yapan öğretim üyelerinin batı illerine tayin edilmeleri bu alandaki hastaların mağduriyetine yol açıyor.
Mesela, Çocuk Nefrolojisi bölümünde tek öğretim üyesinin yaklaşık 3 yıl önce Konya’ya tayin edilmesi nedeniyle (ki bu öğretim üyesi Urfalı olup isteği dışında ve Bakanlık düzeyindeki her türlü girişime rağmen gönderilmiştir) 3 yıla yakındır bu bölüm hastalarına hizmet verilememektedir. Yine tek çocuk alerji uzmanı öğretim üyesi Devlet hastanesine tayin edilmiş yaklaşık 1.5 yıl bölüm kapandıktan sonra öğretim üyesi mecburi hizmet bitiminde eş durumu nedeniyle üniversiteye dönebilmiştir. Yine Çocuk Hematoloji bölümündeki tek öğretim üyesi (doçent)yakın zamanda Eskişehir’e tayin edilmiştir.
Konu ile ilgili Üniversite idaresi Bakanlık nezdinde her türlü temasta bulunmuş ancak tayini engelleyememiştir. Yakın zamanda çocuk nöroloji bölümündeki tek öğretim üyesinin benzer durumla karşılaşması ihtimali yüksektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!