Advert
Advert
Advert

Harran Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kanser şüphelilerine Müjdesi!

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Petct Cihazını ihale süreci tamamlandı kurulma süreci bekleniliyor.Kanser teşhis ve tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve Türkiye’de sınırlı sayıda bulunan PETCT cihazı, Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2- 3 ay içerisinde Şanlıurfalılara hizmet vermeye başlayacak.

Harran Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kanser şüphelilerine Müjdesi!
Harran Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kanser şüphelilerine Müjdesi! admin
 
Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nükleer Tıp Merkezi bünyesinde PETCT cihazı (Pozitron Emisyon TomografisiBilgisayarlı Tomografi) 2-3 ay içerisinde hizmete sunulacak. PETCT cihazının ihalesinin tamamlandığını belirten hastane yönetimi,Alınacak PETCT Cihazın kanser hastaların çeşitlerinin takibi yapılabilecek ve artık 2,5 Milyonluk bu şehirde hiç bir hasta İl dışında tedaviye gitmeyecek.
 
EN KAPSAMLI GÖRÜNTÜLEME CİHAZI
 
Kanser teşhis ve tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve Türkiye’de sınırlı sayıda bulunan PETCT cihazı,Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2-3 ay içinde hizmet vermeye başlayacak. En gelişmiş görüntüleme araçlarından biri olan Pozitron Emisyon TomografisiBilgisayarlı Tomografi (PETCT) cihazı  en geç Aralık 2017 veya Ocak 2018’de Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nükleer Tıp Bölümü’nde hizmete girecek.
 
PETCT cihazının özellikle onkolojik (kanser) görüntülemede yeni bir çağ açan, vücudun tüm organları hakkında aynı anda hem metabolik, hem morfolojik bilgi veren kapsamlı bir görüntüleme modalitesi olan bir cihazdır.
 
Bu cihaz ile birlikte kanser vakalarının teşhisi ve takibinin en son teknolojik imkanlarla yapılmaya başlandığını vurgulayan Uzman Dr. Baştaoğlu,Bu yöntem en başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanserin erken tanısında giderek artan sıklıkla kullanılmaktadır. PETCT kanserli dokuyu henüz çok küçükken (milimetrik boyutlarda) gösterebilmektedir. Böylelikle tümör hücresi henüz ilgili organın dışına çıkmadan, çevre organ ve dokulara yayılmadan erken evrede yakalanabilmektedir. PETCT Pozitron Emisyon Tomografi ve Bilgisayarlı Tomografi cihazlarının birleşmesi ile oluşan hibrid bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntemle çok düşük dozdaki radyoaktif maddelerin damar yoluyla verilmesini takiben tüm vücudun üç boyutlu, tomografik görüntülenmesi gerçekleşmektedir. En yaygın kullanım alanları; kanserin erken teşhisi, yayılımın belirlenmesi, tedaviye cevabın değerlendirilmesi ve radyoterapi planlaması gibi alanlardır. Bunun yanında hastaların tedavi sonrası takiplerinde, hastalığının tekrar edip etmediğinin araştırılmasında oldukça yararlı bilgiler sağlıyor. Ruha ajans
PETCT cihazı Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pozitron Emisyon TomografisiBilgisayarlı Tomografi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır