Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Harran surları onarılacak

Harran surları onarılacak

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2010 Çarşamba 23:36
Harran surları onarılacak

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami YILDIZ yaptığı basın açıklamasında “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın finansmanıyla 4 km.’lik Harran Şehir Surlarının ilk defa röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hizmet alımını yaptık. Projeler tamamlandı, 31.11.2010 tarihinde Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nda görüşülerek uygun görüldü. Harran Kalesi ile birlikte, Harran Surları’nın onarım iş de Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2011 yatırım programına alındı. 2011 yılında Harran Şehir Surlarının restorasyon ve çevre düzenleme uygulama işlerini ihale edeceğiz. Harran Şehir Surları ilk defa kapsamlı bir şekilde onarılacaktır” dedi.

Harran Şehir Surları: Harran Şehir Surları; elips şeklindeki Harran şehri, bazı kaynaklara göre 8, bazı kaynaklara göre 6 adet kapısı, 187 adet burcu olan, kesme taşlardan inşa edilmiş müstahkem bir sur ile çevrilmiştir. Surların dışında yer alan ve günümüzde toprakla dolmuş olan hendeğin eskiden su ile dolu olduğu bilinmektedir. Şehrin güney-doğu köşesinde kesintiye uğrayan surların yerini İçkale tamamlamaktadır. Harran surları günümüzde yer yer yıkılmış olmasına rağmen çepeçevre izlenebilmektedir. Kapılardan sadece Halep Kapısı ayaktadır.

www.balikligo.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa ile ilgili o rapor açıklandı!..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com