Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Harran Kalesinde Restore Ediliyor

Harran Kalesinde Restore Ediliyor

Tarihi Harran Kalesi onarımı devam ediyor. Kültür ve Turizm Müdürü Selami YILDIZ ve teknik ekibi Harran Kalesin’de başlatılan restorasyon çalışmalarını inceledi.

Giriş Tarihi: 15 Mart 2013 Cuma 21:38
Harran Kalesinde Restore Ediliyor

İncelemelerin ardından, Başlatılan restorasyon çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek, Çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Restorasyon çalışmalarının 2014 yılında bitirilmesini ve bu tarihten sonra Harran Kalesi’nin turizmde cazibe merkezi olacağına belirtti.

Harran Kalesi Hakkında Kısa Bilgi: Harran Kalesi, şehrin güneydoğusunda şehir suruna bitişik olarak inşa edilmiştir. İslami kaynaklarda kalenin yerinde bir Sabii tapınağının bulunduğundan bahsedilir. Emevi halifesi II. Mervan'ın 10 milyon dirhem altın harcayarak yaptırdığı sarayın, kalenin esasını oluşturduğu tahmin edilmektedir. 90x130 metre boyutlarındaki kale üç katlıdır. Düzensiz dikdörtgen planındaki kalenin dört köşesinde onikigen birer kule bulunmaktadır. " Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen tarihi kalesi, kümbet evleri ve dünyada kurulan ilk İslam üniversitesi ile ünlü Şanlıurfa'nın Harran ilçesi, 800 yıl sonra restore edilecek. 'Suriçi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim' projesi kapsamında, tarihi ilçenin 800 yıl aradan sonra restore ediliyor. Tarihi ilçenin 1200'lü yıllarda Moğolların tarafından istila edildiğini kaydetti. Yıldız, "Moğolların istilasında Harran yerle bir edilmiş, deyim yerindeyse taş üstünde taş kalmamıştır. 800 yıl aradan sonra Harran'ın tarihi kalesi ve 4 kilometrelik şehir surlarının restorasyonu için yapılan proje kabul edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı da projenin 2012 yılı yatırım programına aldı. 800 yıl aradan sonra Harran'ın kalesi ve surlarını onarılıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz

Birecik'te Sahnelendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com