Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Harran ile Alberobello kardeş şehir oluyor

Harran ile Alberobello kardeş şehir oluyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi(AGİT PA)’nin Viyana’da gerçekleştirilen Şubat ayı toplantısında İtalya’nın Alberobello ve Harran ilçesinin kardeş şehir olması yolunda önemli adımlar atıldı.

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2013 Çarşamba 12:37
Harran ile Alberobello kardeş şehir oluyor

AGİT Merkezinde yapılan toplantıya, AGİTPA Türk Gurubu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen Başkanlığında, Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz ve yetkililer, İtalya adına ise, AGİT PA Başkanı, İtalyan Milletvekili ve Delegasyonu Başkanı Riccardo Migliori, Alberobello Milletvekili Giuseppe Caforio ile  yetkililer katıldı.

Toplantıda konuşan AGİT PA Başkanı Riccardo Migliori, Harran ile Alberobello’nun sadece mimari tarzlar açısından değil, yaşayanlar ve kültürleri açısından da benzer olduğunu, iki şehrin kardeş şehir olmasının sosyal ve ekonomik olarak da faydalarının olacağını söyledi.

Riccardo Migliori, aynı zamanda iki kültürün birbirine benzemesinin, havasının, mimarisinin, insanının benzemesi aslında büyük bir altyapı olduğunu belirterek, “Bu açıdan Harran ve Alberobello’nun kardeş şehir olması için elimizden geleni yapacağız. Bu görüşmeler ve Harran’a yapılan ziyaretlerle buna yönelik olarak ilk adımların atılmış sayılabileceğini kabul ediyoruz” dedi.

Migliori ayrıca, Şanlıurfa’dan bir heyeti Alberobello’da ağırlamak istediklerini belirtti.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen ise; Türkiye ve İtalya’nın zengin ve benzersiz kültürel miraslarından söz ederek, iki kentin kardeş şehir olması yönünde Harran Belediye Başkanlığınca gerekli girişimlerin başlatıldığını belirterek, “2013 yılı Temmuz ayında İstanbul’da yapılacak AGİT PA Genel Kurul toplantısına Alberobello Belediye Başkanının da katılması yerinde olacaktır. Bu toplantıya kadar tüm prosedürün tamamlanmasını ve girişimlerin İstanbul’daki toplantı sırasında neticelendirilmesini sağlamaya çalışacağız” diye konuştu.

Milletvekili Önen ayrıca; Harran’da yapılan kazılara Lecce Üniversitesinden bir heyetin de katılmasını arzuladıklarını, bu çerçevede İtalyan Mimar ve Arkeologların Şanlıurfa’ya gelerek Harran Üniversitesindeki akademisyenlerle de görüşebileceklerini söyledi.

Önen, toplantı sonrasında 2013 yılı Temmuz ayında İtalya heyetini Şanlıurfa’ya davet etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye'den ABD'ye İncirlik resti!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com