Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Harran Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden Bilim Teknik Gezisi

Harran Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden Bilim Teknik Gezisi

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğrencileri Halfeti ve Birecik ilçelerinde bilim teknik gezisi düzenlendi.

Giriş Tarihi: 17 Ekim 2016 Pazartesi 13:13
Harran Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden Bilim Teknik Gezisi

Lisans ve Lisansüstü öğrencileri sahada hocalarının rehberliğinde Şanlıurfa'nin bozkırındaki canlıları incelediler. Birecik Kelaynak üretme istasyonu, Karkamış sulak alanları, Fırat alabalık tesisleri ve Birecik Barajı'nda limnolojik gözlemler yaptılar. Kelaynakların üreme gelişme ve kuluçka dönemleri hakkında bilgiler verildi. 

Sualtı biyoçeşitliliği konusunda Alg bilimci (algolojist) Yrd.Doç.Dr Göksal Sezen"den bilgiler alındı. Karkamış barajı sulama alanının limnolojisi hakkında bilgiler sunuldu.Şanlıurfa’nın bozkırlarındaki endemik canlılar hakkında bilgiler alan öğrenciler, bu geziyle teorik bilgilerini uygulamayla pekiştirdiklerini ifade ettiler. Ayrıca, yöreye özgü canlılardan çöl varanı, Fırat kaplumbağası, İshak kuşu ve Fırat sularındaki canlılar hakkında genel bilgiler anlatıldı.
Alabalık tesislerinde tatlı su balıkları, kültür balıkçılığı ve potansiyeli, balıkların yetiştirilmesi ve hastalıkları hakkında bilgiler verildi. Geziye katılan yüksek lisans öğrencisi Cahit Çeçen geziyle ilgili duygularını şöyle ifade etti: "Faydalı ve etkili bir gezi oldu. Bu gibi gezilerin tekrar edilmesi, teorik bilgilerin uygulamayla pekiştirilmesi, canlıların yerinde görülmesi, doğanın dilinin doğada öğrenilmesi yetişmemiz açısından son derece önemlidir.Otobüs ve her türlü lojistik destek sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Taşaltın'a teşekkür ederiz.
Görüşlerine başvurduğumuz Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Akan bu gibi bilimsel gezilerin yıl içinde tekrar edileceğini, Şanlıurfa'daki yaban hayatının hem öğrencilerimize hem öğretim üyelerimize hem de yerel halkımıza tanıtılması gerektiği kanaatindeyiz. Bundan sonraki bilimsel gezimiz 24 Ekim'de Tektek Dağları Milli Parkı'na düzenlenecektir.İlgi duyan tüm doğaseverleri bekliyoruz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com