Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Harput Kalesinde arkeolojik kazı çalışmaları

Harput Kalesinde arkeolojik kazı çalışmaları

Elazığ'da bulunan antik kent Harput kalesinde arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2015 Cumartesi 19:24
Harput Kalesinde arkeolojik kazı çalışmaları

2 bin 700 yıllık bir tarihi barındırdığı belirtilen antik kent Harput’ta arkeolojik kazı çalışmalarına devam ediyor.

Yapılan çalışmalarla ilgili konuşan Etnografya Müzesi Müdürlüğü Bilimsel Kazı Başkanı Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Aytaç, Harput kalesinde 2 bin 700 yıllık kesintisiz bir tarihin olduğuna dikkat çekti.

Doç. Dr. İsmail Aytaç, “1920 yıllarından günümüze kadar Harput Kalesi’nde buluntulara rastlıyoruz. Burada kesintisiz 2 bin 700 yıllık bir zaman dilimine ait yaşanmışlıklar var. Kaledeki çalışmaların birkaç amacı var; birincisi kültür eserlerimizi ortaya çıkarıp sahip çıkmak, ikincisi bütün bilim dünyasıyla paylaşmak, üçüncüsün de turizm dünyasına kazandırmaktır.” dedi.

Aytaç, açıklamalarının devamında, şunları söyledi: “Harput kalesinin restorasyonları başlayıp ta ileriki safhalarda dünya kültür mirası yedek listesini hedeflemiştik. İnşallah on yıl sonra restorasyonların bir kısmı tamamlandığında dünya kültür mirasına yerleştirmek gibi büyük bir hedefimiz var. Harput’taki restorasyonlar sırf kaleyle sınırlı değildir. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü sorumluluğu olan yapıların restorasyonları, belediyemizin kendi mülkiyetine aldığı hamamların restorasyonları gibi çok amaçlı bir çalışma sürüyor. Tabi bunda Kültür Ve Turizm Bakanlığımız özellikle Kültür İl Müdürlüğü, belediye ve üniversitenin birlikte çalışmalarıyla bu sonuca doğru gitmeye çalışıyoruz. Bu noktada irade ve ekipler var.”  (Sinan Bilici-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com