Advert
Advert
Advert

Haliliye'de konteyner sınıflarda eğitim!

Şanlıurfa’da yaşanan bazı manzaralar kentte süregelen bir sözü tekrar tüm gerçekliğiyle yüzümüze vurmaya başladı, “kendi şehrimizde mülteci olduk.”

Haliliye'de konteyner sınıflarda eğitim!
Haliliye'de konteyner sınıflarda eğitim! admin
ŞANLIURFA’NIN KADERİ:KENTE YERLİ İKEN MÜLTECİ OLMAK
 
Yaklaşık 6 yıl önce Suriye’de patlak veren iç savaştan sonra Türkiye yoğun bir Suriyeli göçü almaya başladı. Türkiye’den en fazla Suriyeli göçü alan ve fazla mülteciyi barındıran şehir Şanlıurfa oldu. Yetkili merciler ve bürokrasi her ne kadar buna ensar-muhacir ilişkisi demeye başlasa da iş bu boyutundan çıkmaya başladı. Öyle Suriyelilerin kente gelmesiyle birlikte suç oranları arttı, resmi kaynaklara yansıması olmasa da ahlaksızlık ve fuhuş çoğaldı, işsizlik arttı ve belki de en önemlisi yüzyıllardır bu kentte yaşayan Şanlıurfalılar kendi memleketlerinde mülteci muamelesi görmeye başladı.
 
ÖĞRENCİLER ÇAĞ DIŞI BARAKALARDA DERS GÖRECEK
 
Suriyelilerin çocuklarının da eğitim hayatına başlamasıyla beraber kentte bir eğitim-öğretim kargaşası başladı. Zaten daha önce Eyyübiye gibi ilçelerdeki okullarda sınıf mevcutlara 50-60 kişiyi bulurken, şu anda ise bu sayı 60’da geçti. Bunun bir örneği ise Haliliye ilçesine bağlı Şair Nabi Ortaokulu’nda yaşandı. Avrupa’daki ülkeler eğitimde çağ atlamış olsa da Şanlıurfa’daki İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir rezalete imza attı. Kalabalıklaşan sınıflara daha akılcı çözüm bulunması gerekirken, öğrenciler için okulun bahçesinde konteynır  kurarak eğitim ve öğretim bu barakalarda yapılacak. Köy okullarında bile daha modern okullar inşa edilirken, kentin merkez ilçesinde bu tür barakalarda öğrencilerin eğitim görmesi Şanlıurfa’da bulunan  yetkililerin öğrencilere taş devri muamelesi yaptığı da gözden kaçmadı.
 
ÇİÇEK: ALLAH AŞKINA HANGİ ÇAĞDA YAŞIYORUZ?
 
Şair Nabi Mahallesi Muhtarı Hüseyin Çiçek, yapılan konteynırlara tepki gösterdi. Çiçek, “Şanlıurfa Haliliye ilçesi Şair Nabi mahallemizde bulunan Şair Nabi Ortaokulu  öğrencileri artık konteynırlarda eğitim alacak. Allah aşkına hangi çağda yaşıyoruz? Şair Nabi Mahalle Muhtarı olarak Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’dan ricam bir an önce okulumuza el atılmasını talep ediyoruz. Öğrencilerimizin konteynırlarda değil, daha modern okul yapılıp güzel eğitim almalarını istiyoruz. Bu  öğrenciler bu rezilliği hak etmiyorlar.Şanlıurfa’nın en eski okullarından biri, eğitim düzeyi çok yüksek olan bir okuldu ama şimdi eğitim düzeyi çok düşük. Bu sorunun bir an önce giderilmesi istiyoruz. Sayın valimizden ricamız bir an önce okulumuzun tüm sıkıntılarını giderilmesini istiyoruz” dedi.
(RUHA AJANS)
Şair Nabi Mahallesi Muhtarı Hüseyin Çiçek Hüseyin Çiçek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu