Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Halil İbrahim Buluşmaları panelle devam etti

Halil İbrahim Buluşmaları panelle devam etti

Halil İbrahim Buluşmaları'' etkinliği, Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi'nde ''Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları'' paneliyle devam etti.

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2012 Cumartesi 22:16
Halil İbrahim Buluşmaları panelle devam etti


Oturum başkanlığını Başbakanlık Danışmanı ve Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa’nın yaptığı panelde konuşan Araştırmacı-Yazar Dr. Anas Al Shaikh Ali, panelde ''Modern Dünyada İbrahim'in Çocuklarının Konumu'' başlıklı sunum yaptı. Tarihteki stratejilerin değişmeye başladığına değinen Shaikh Ali, küresel göç ve iletişimin artmasıyla ''Hz. İbrahim'in çocukları''nın modern bir şemsiye altında birleştiğini söyledi.
Hz. İbrahim'in yaşadığı dönemde verdiği mesajlarının anlamının değiştirilmeye çalışıldığını savunan Shaikh Ali, şunları kaydetti: ''İnsan kendini her şeyin merkezine koymuş ve kaderini şekillendirmeye başlamıştır. Toplumu şekillendiren ve norm koyan artık insan olmaya başlamıştır. Bu, çok tehlikeli bir felsefe. Yahudiler ve Naziler bunların bedelini ağır ödedi. Nazilerin bu düşüncesi, bugünlerde kendini İslamofobi olarak göstermeye başladı. Artık insanlık değerleri farklı algılanmaya başlandı. İslamofobiyi hafife almamak gerekmekte, çünkü bu alevler daha da yükselebilir. Bu yangın hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bazı insanlar bu duruma karşı çıksalar da daha fazla tepki gösterilebilmelidir.''
Söz konusu medeniyetler arasındaki problemlerin kültürler arası eğitimle çözülebileceğini vurgulayan Shaikh Ali, bu konuda ''hoşgörü'' adı altında bazı girişimlerin olduğunu, ancak bu konuda tarafların hassasiyet kavramlarına ciddi ölçüde dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Panelde, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, YTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Öztürk ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Burhan Köroğlu da birer sunum yaptı.
Panelin ardından ''Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları''nın gerçekleştirilmesine katkı sunanlara plaket verildi.
Panele, Vali Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, Şanlıurfa eski Vali Yardımcısı Alaplı Kaymakamı Yıldıray Malgaç, İl Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala katılırken, buluşmalara katkıda bulunanlara plaketlerini verdiler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa Valiliği derneklerle toplantı yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com