Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Halfeti Belediyesi şiddete karşı kadınları bilgilendirdi

Halfeti Belediyesi şiddete karşı kadınları bilgilendirdi

Şanlıurfa Halfeti ilçe Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü tarafından Şubat ayı kapsamında “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ayı” şiarıyla şiddete karşı farkındalık yaratmaya dönük başlatılan kampanya çerçevesinde ilçeye bağlı Kalkan Mahallesi ve bağlı mezrası olan Kınık'ta seminerler verildi.

Giriş Tarihi: 23 Şubat 2016 Salı 16:16
Halfeti Belediyesi şiddete karşı kadınları bilgilendirdi

 

Halfeti Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü öncülüğünde Şubat ayı gündemine ilişkin “Kadına Yönelik Şiddet İdeolojiktir” şiarıyla ilçede kadına dönük şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmaya dönük başlatılan eylem ve etkinlikler kapsamında yürütülen çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Bu kapsamda Kalkan (Qelxan) Mahallesi ve bağlı bulunan Kınık (Qinix) mezrasında kadına yönelik şiddet, şiddetin türleri ile çocuklar üzerindeki etkilerini anlatan seminerler verildi. Seminer sonrasında kadınlara, üzerinde “Ev di deste te de ye!", "Ji tundiye re bibeje bes!” ve “Senin elinde şiddete dur de!” başlıklarıyla hazırlanan kitapçıklar dağıtıldı.

Kadın Politikaları Müdürlüğü çalışanlarının Kalkan ve Kınık'ta gerçekleştirdiği seminerlere kadınlar tarafından yoğun bir ilgi ve alaka gösterildi. Katılımcı kadınların şiddeti; dayak hor görme, hakaret ve taciz olarak gördüklerini belirtmeleri karşısında şiddetin sadece fiziksel tanımlanmasının yanlış olduğu aktarıldı. Bu kapsamda kadınlara şiddetin türleri olan fiziksel, ekonomik, cinsel, psikolojik (sözel, duygusal) ve teknolojik şiddet türlerinin aktarımı yapıldı. Şiddetin bir döngü şeklinde sürdüğünün aktarıldığı seminerlerde şiddetle mücadele esas alınarak, kadınların şiddete maruz kaldıkları taktirde başvuracakları merciler paylaşıldı.


Kadın Politikaları Müdürlüğü tarafından yapılan seminerlerde kadınların şiddet tanımını sadece fiziksel şiddet olarak kısmen yapabildikleri ve diğer şiddet türleri hakkında hem bilgi düzeyinde hem de korunmaya yollarına dönük bilgi sahibi olmadıkları ifade edildi. Ayrıca seminerler kapsamında yaşanan sorunların tanımlanmasında kadınların zorluk çektiği ve kendilerini ifade edememelerinin gözlemlendiği belirtildi. Kadın Politikaları Müdürlüğü, çalışmalar ile kadına yönelik şiddeti ilk etapta en aza indirgemeyi ve devamında ise şiddeti tamamen ortadan kaldırmayı amaçladıklarını paylaştı. Kadınlara yönelik çalışmaların da ilçede devam edeceği müdürlük tarafından bildirildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com