Advert
Advert
Advert

Haleplibahçe’de “Arkeopark” yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Haleplibahçe Kültür Adasında yaptırılan “Urfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark, Edessa Mozaik Müzesi” inşaat çalışmalarını, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat SÜSLÜ yerinde inceledi.

Haleplibahçe’de “Arkeopark” yapılacak
Haleplibahçe’de “Arkeopark” yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Haleplibahçe Kültür Adasında yaptırılan “Urfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark, Edessa Mozaik Müzesi” inşaat çalışmalarını, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat SÜSLÜ, Genel Müdür Yardımcıları Abdullah KOCAPINAR ve İsmail KARAMAN, Daire Başkanları Yakup HARMANDA ve Gökhan BOZKURT 19.01.2013/Cumartesi günü yerinde inceledi. Heyete İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami YILDIZ, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Ferhat KARAGÖZLÜ, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı A. Hakan KUTLUHAN ve Müze Müdürü Müslüm ERCAN eşlik etti.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat SÜSLÜ yaptığı basın açıklamasında “Haleplibahçe’de 200.000 m² alanda, mevcut arkeoloji müzesinin 10 katı büyüklüğünde 26.000 m²’lik kapalı alanlı 4 katlı ve dünyanın en kıymetli ve en eski eserlerinin orijinallerinin sergileneceği “Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi”, Urfa’ya ait mozaiklerin ve Haleplibahçe’de ortaya çıkan mozaiklerin yerinde sergilenmesi amacı ile 4.000 m² kapalı alanda “Edessa Mozaik Müzesi” ve iki müze arası 30.000 m² açık alanda “Arkeopark” yapılacak. Geri kalan 140.000 m² alanda Şanlıurfa belediyesince “Arkeoloji Araştırma Merkezi ve Çok Amaçlı Tanıtım Merkezi”, “Anfi Tiyatro”, “Kültür ve Sanat Merkezi”, “Hediyelik Eşya Reyonları”, “Kafeterya” “Rekreasyon Alanı” ve “750 Araçlık Açık ve Kapalı Otopark” yapılmakta. Haleplibahçe Kültür Adası 2014 yılında hizmete girdiğinde, Şanlıurfa turizminin en önemli cazibe merkezlerinden biri olacaktır” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu