Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Haleplibahçe’de “Arkeopark” yapılacak

Haleplibahçe’de “Arkeopark” yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Haleplibahçe Kültür Adasında yaptırılan “Urfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark, Edessa Mozaik Müzesi” inşaat çalışmalarını, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat SÜSLÜ yerinde inceledi.

Giriş Tarihi: 21 Ocak 2013 Pazartesi 20:04
Haleplibahçe’de “Arkeopark” yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Haleplibahçe Kültür Adasında yaptırılan “Urfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark, Edessa Mozaik Müzesi” inşaat çalışmalarını, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat SÜSLÜ, Genel Müdür Yardımcıları Abdullah KOCAPINAR ve İsmail KARAMAN, Daire Başkanları Yakup HARMANDA ve Gökhan BOZKURT 19.01.2013/Cumartesi günü yerinde inceledi. Heyete İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami YILDIZ, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Ferhat KARAGÖZLÜ, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı A. Hakan KUTLUHAN ve Müze Müdürü Müslüm ERCAN eşlik etti.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat SÜSLÜ yaptığı basın açıklamasında “Haleplibahçe’de 200.000 m² alanda, mevcut arkeoloji müzesinin 10 katı büyüklüğünde 26.000 m²’lik kapalı alanlı 4 katlı ve dünyanın en kıymetli ve en eski eserlerinin orijinallerinin sergileneceği “Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi”, Urfa’ya ait mozaiklerin ve Haleplibahçe’de ortaya çıkan mozaiklerin yerinde sergilenmesi amacı ile 4.000 m² kapalı alanda “Edessa Mozaik Müzesi” ve iki müze arası 30.000 m² açık alanda “Arkeopark” yapılacak. Geri kalan 140.000 m² alanda Şanlıurfa belediyesince “Arkeoloji Araştırma Merkezi ve Çok Amaçlı Tanıtım Merkezi”, “Anfi Tiyatro”, “Kültür ve Sanat Merkezi”, “Hediyelik Eşya Reyonları”, “Kafeterya” “Rekreasyon Alanı” ve “750 Araçlık Açık ve Kapalı Otopark” yapılmakta. Haleplibahçe Kültür Adası 2014 yılında hizmete girdiğinde, Şanlıurfa turizminin en önemli cazibe merkezlerinden biri olacaktır” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa Valiliği derneklerle toplantı yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com