Advert
Advert
Advert

Haleplibahçe müze kompleksinde sona gelindi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Türkiye'nin en büyük müze kompleksi olan Haleplibahçe Müze Kompleksi'ni gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Haleplibahçe müze kompleksinde sona gelindi
Haleplibahçe müze kompleksinde sona gelindiGüvenç ve beraberinde Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan müzeyi gezerek sergilenecek olan eserleri ve devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

İncelemenin ardından açıklama yapan Güvenç, müzede son aşamaya geldiklerini söyledi. Güvenç, Söz konusu müzenin Avrupa ve Dünya çapında bir müze olduğunu belirterek Şanlıurfa ve bölge turizmine ciddi katkılar sunacağını ifade etti.

Haleplibahçe kompleksine 80 Milyon TL yatırım yapıldığını aktaran Güvenç, şunları kaydetti:
" Tarihin başladığı Göbeklitepe'nin görüntüleri ve aslına uygun imitasyonlarıyla başlayan ve günümüze kadar insanoğlunun yaşadığı evreleri anlatan çok önemli bir müzeyi bitiriyoruz. 80 Milyon liralık bir yatırımla yapılan bu yer bir kompleks haline gelmiştir" dedi.

- Kızılkoyun Projesi kuruldan geçti

Kızılkoyun Projesi'nin koruma amaçlı imar planının kurulundan çıktığını söyleyen Güvenç, " Haleplibahçe müze bölgemizde halkımıza müjde olarak şunu söylüyorum  koruma amaçlı imar planımız kuruldan çıktı şuan müsteşarın imzasında oda çıktıktan sonra Kızılkoyun projesini uygulamaya geçeceğiz ve orada bir butik otel işletmesini de yap işlet devret modeli ile yaptıracağız. Haleplibahçe yeni konseptiyle Şanlıurfa'nın yeni cazibe alanı haline gelecek. Otoparkı, müzesi ve cazibe alanlarıyla Türkiye’de gezilmesi gereken bir kültür yeri olacaktır" şeklinde konuştu.

Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan ise çalışmalarda sona doğru gelindiğini ve müzeyi yakın zamanda açmayı planladıklarını söyledi.

Ziyaretçilerin müzede adeta tarihe yolculuk yapacağını kaydeden Ercan, "Müze kompleksimizde Taş Devrinden başlayarak İslam dönemine kadar düzenli bir gezi güzergahı yaptık. Eski müzemizde bin 500 eser sergileyebiliyorken yeni müzemizde 10 bin eser sergileyeceğiz. Bu Türkiye standartlarının çok üstündedir.  Müzemiz kapalı, açık alanları ve mozaiklerle birlikte 200 dönüm üzerine kurulmuştur. Birçok eselerinin burada sergilenmesi Şanlıurfa’nın turizmine katkı sağlayacaktır.

-    Haleplibahçe Müze Kompleksi

Şanlıurfa'da, 200 dönüm alan üzerine kurulan ve içerisinde arkeoloji, arkeopark ve mozaik müzelerinin yer aldığı "Haleplibahçe Müze Kompleksi" tamamlandığında Türkiye'nin en büyüğü olacak.

Birkaç yıl önce Haleplibahçe semtinde yapılması planlanan "Temalı Park" projesi temel kazıları sırasında bulunan ve MS 5. ve 6. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen Roma dönemine ait yönetici sarayının tabanına işlenen "Savaşçı Amazon Kraliçeleri" mozaikleri kentte büyük bir heyecan yarattı.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle