Advert
Advert
Advert

HADER; YSK Kararı siyasi

HADER; YSK Kararı siyasi
HADER; YSK Kararı siyasi

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 12 bağımsız (7’si BDP destekli) milletvekili adayı için verdiği “Seçime giremezler” kararı için Harran Adalet ve Hukuk Derneği (HADER) çok sert bir bildiri yayımladı.

 

İŞTE YSK KARARINI SERT DİLLE ELEŞTİREN O BİLDİRİ;

Yüksek Seçim Kurulunun 12 Haziran 2011 seçimlerine girecek bazı bağımsız adayları milletvekili seçiminde aday olamayacaklarına dair kararı kamuoyunda, daha önce benzeri bulunan siyasi yönü ağırlıklı kararlardan biri, olarak algılanmıştır.

 

Hakimlerin maddi hukuka, yürürlükteki kanunlara uygun karar verme mecburiyetinde bulundukları bir gerçektir. Fakat hukuk metinlerinde özgürlükleri ve hakların kullanılmasını sınırlayıcı şekilde yorumlanmaması da gerekir.

 

Hak mahrumiyeti fer’i nitelikte bir cezadır. Asıl cezanın infazı ile fer’i nitelikteki tüm cezalar da ortadan kalkar. TCK 53. maddesindeki bu düzenleme, önceki Ceza Kanunundaki Memnu Hakların İadesi rejiminden daha özgürlükçü ve daha az sınırlayıcı ve otomatik olarak devreye giren bir rejimdir. Bu nedenle bir kısım adaylardan hak mahrumiyetinin kaldırıldığına dair belge istenmesi hukuka uygun değildir.

 

Hukuk Kurumları özgürlükleri sınırlayıcı yorumlardan kaçınmalıdır. Aksi halde insanlar haklarının elinden alınmasında keyfi tutumlar karşısında tepkisel davranabileceklerdir.

Biz Harran Adalet ve Hukuk Derneği olarak Yüksek Seçim Kurulu’nun ilgili kararın gözden geçirerek özgürlükleri genişletecek ve hakların kullanılmasını sağlayacak tarzda yorum ile yeni bir karar oluşturacağını ümit etmekteyiz, Harran Adalet ve Hukuk Derneği

 www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Sahte çipli kimlik kartlarını basan kalpazanlara baskın
Sahte çipli kimlik kartlarını basan kalpazanlara baskın