Advert
Advert
Advert

Hacılara pasaport şoku!

Hac dan getirdiği telefonu pasaportuna kayıt ettirmek isteyen Cafer K."Pasaportunuza daha önce bir telefon kayıt ettirilmiş. 2 yıl geçmeden yeni bir telefon kayıt ettiremezsiniz" yanıtını alınca şok oldu.

Hacılara pasaport şoku!
Hacılara pasaport şoku!

PASAPORTLARI ALINAN HACILARIN BAŞINA BAKIN NE GELDİ

 

www.sikayetvar.com internet sitesinde yer alan şikayetlere göre; hac ve umre organizasyonu yapan kimi firmalar hacıların pasaportlarını kullanarak yurt dışından telefon getiriyor ve bunları piyasaya sürüyor. Umre ibadetini yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara giden Cafer K. umreye gittiği tur firmasının "Pasaportlarınızı bize verin Hac kuralarınızı kontrol edip size haber verelim." sözüne inanıp eşi ve kendinin pasaportlarını bu firmaya teslim ettiler. Aynı firma ile eşiyle birlikte Hacca da giden Cafer K.'nin yaşadığı mağduriyet ise bundan sonra başladı. Şikayetçi hacca gidecekleri uyararak yaşadıklarını şöyle aktardı:

 

"Konya'da hac ve umre organizasyonu yapan bir şirket ile anlaştık ve ilk olarak umre ziyaretine gittik. Umre'den geldikten sonra bize "Pasaportlarınızı bize verin Hac kuralarınızı kontrol edip size haber verelim. Tekrar bizimle gidersiniz" dediler. Eşim ile kendimin pasaportlarını teslim ettim. Daha sonra hacca yine aynı şirket ile gittik. Oradan bir cep telefonu getirdim. Cep telefonunu kayıt ettirmek için Maliye'ye gittiğimde "Pasaportunuza daha önce bir telefon kayıt ettirilmiş. 2 yıl geçmeden yeni bir telefon kayıt ettiremezsiniz" denilince şaşkına döndüm. Bu nedenle yurt dışından getirdiğim telefonu pasaportuma kayıt ettiremedim. Sonradan yaptığımız araştırmaya göre; bu şirket hac ve umreye götürdükleri kişilerin buradan pasaport sahiplerinin haberleri bile olmadan yurt dışından gelen telefonların kayıtlarını yaptırıyorlar."

EN ÇOK HAC VE UMREYE GİDENLERİN PASAPORTLARI KULLANILIYOR

 

Yurtdışından getirilen telefonlardaki pasaporta kayıt zorunluluğunun kendi pazarını yarattığını kaydeden Şikayetvar uzmanları "Kaçak ve çalıntı cep telefonlarının kullanılmasını engellemek için çıkarılan 'Telsiz Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'a göre herkes yurtdışından aldığı cihazları pasaportuna kaydettirmek zorunda. Aksi halde telefonlar Türkiye'de kullanılamıyor. Ayrıca pasaporta kayıtlı bir telefon varsa kayıt üzerinden 2 yıl geçmeden yeni bir telefon getirilemiyor. Bu uygulamanın dahi durduramadığı fırsatçılar telefon kayıtları için en çok umreye gidenlerin ve hacıların pasaportunu kullanıyor" açıklamasında bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!