Advert
Advert
Advert

Hacı Kamil Han Onarımına Başlandı

Han sayısı bakımından Anadolu'nun önde gelen illeri arasında yer alan Şanlıurfa’da belediye, kentin yaşayan canlı bir tarih şehri olması için bin yıllık hanları ayağa kaldırıyor.

Hacı Kamil Han Onarımına Başlandı
Hacı Kamil Han Onarımına Başlandı
Osmanlı hanlarının güzel örneklerinden biri olan Hacı Kamil Hanındaki restorasyon çalışmalarına başlayan Şanlıurfa Belediyesi, tarihi hanları özgün haliyle önümüzdeki yüzyıllara taşıyor. Hacı Kamil Hanın ihalesini geçtiğimiz aylarda gerçekleştiren Şanlıurfa Belediyesi buradaki çalışmalarına da start verdi. Daha önce harabe içerisinde olan tarihi hanları yeniden ayağa kaldırmak için düğmeye basan Şanlıurfa Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna hanlarla ilgili sunduğu ve kabul gören projelerinden biri olan Hacı Kamil Handaki çalışmalardan orada bulunan esnafta çok memnun. Batı kapısı üzerindeki kitabede 2239" (M.1823) olarak yazılı bulunan Hacı Kamil Han, yer seviyesinden bir kaç basamak aşağıda bulunması nedeniyle halk arasında “Çukur Han” olarak da biliniyor.
Hacı Kamil Handa esnaflık yapan Abdullah Hocalı ”Çok güzel hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Kim vesile olmuşsa ve başkanımıza ayriyeten teşekkür ediyorum” dedi
Hacı Kamil Hanın daha önce görüntü itibariyle çok çirkin göründüğünü dile getiren Abdullah Hocalı,”Hakikatken utanç veriyordu. O kabloların, o duvarların kirliliği ama böyle güzel bir restorasyondan sonra tabi turistleri de cezp eder yani. İlgisini çeker. Bu da bize ayrı bir memnuniyet verir.” Şeklinde konuştu
Handa esnaflık yapan Ahmet Avcı ise “Çok güzel devam ediyor. Her şey güzel gidiyor” ifadelerini kullandı
HACI KAMİL HAN
Gümrük Hanm'nın güneydoğusuna yakın olan ve doğu ve batıda olmak üzere iki kapısı bulunan Hacı Kamil Hanın kare avlunun güneyinde beş dükkân, kuzeyinde beş dükkân, doğusunda giriş tonozunun sağında bir, solunda iki dükkân, batısındaki giriş tonozunun sağında ve solunda birer dükkân bulunuyor. Zemindeki dükkânların üzerinde önleri revaklı ikinci kat odaları yer alıyor. Revakları, önde payelere oturan çapraz tonozlarla örtülü olan Hacı Kamil Han’nın ortasındaki şadırvandan Halil-ür Rahman Gölünden gelen su akıyor.
www.balikligol.com


Hacı Kamil Han Onarımına Başlandı ile balikligol_com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle