Advert
Advert
Advert

Hacettepe Üniversitesinde Gazze Camii ibadete açıldı

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü Gazze Camii, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de katıldığı bir törenle ibadete açıldı

Hacettepe Üniversitesinde Gazze Camii ibadete açıldı
Hacettepe Üniversitesinde Gazze Camii ibadete açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığının katkılarıyla geniş çaplı bir tadilattan geçen ve kapasitesinin artırıldığı Gazze Camii, daha önce ‘Beytepe Camii’ olarak hizmet verirken, Temmuz ayında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonrasında Üniversite Senatosunun aldığı kararla ismi ‘Gazze Camii’ olarak değiştirildi.


Caminin açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Türkiye’nin önemli üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesinin bünyesinde böyle bir mabedin bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, medeniyet tarihi boyunca mabetlerle üniversitelerin hep iç içe olduğunu kaydetti.

 

Bilgi, bilimle mabetler birbirinden ayrıldığı zaman çeşitli sorunlarla karşılaşıldığını kaydeden Başkan Görmez, şöyle konuştu;

“Bilimle mabet birbirinden ayrılamaz…”
“Medeniyet tarihine baktığımız zaman üniversiteyle mabet hep iç içe olmuştur. Hatta medeniyet tarihinde üniversiteler mabetlerden çıkmıştır. O yüzden dünyada üç grup insan cübbe giyerler: Hukukçular, üniversite hocaları ve din adamları. Çünkü bu üç sınıf insan bilgiyle, bilimle, vicdanlarıyla hareket etmek zorundadırlar. Dinle bilim, akılla vahiy, üniversiteyle mabet birbirinden ayrıldığı zaman, insanlık tarihi boyunca çeşitli sorunlarla karşılaşmışız. Bunların farklı fonksiyonları vardır elbette. Ancak bunlar tamamen birbirinden ayrıldığı zaman mabedin içinden bilgi, bilim dışarı itildiğinde mabet fonksiyonunu kaybeder. Bilgi, bilim aynı şekilde mabetle ilişkisini kestiğinde yine büyük sorunlarla karşı karşıya kalınır. Hacettepe gibi önemli bir üniversitenin bünyesinde bu mabedin açılması son derece önemlidir.”

 

Görmez konuşmasının devamında,”Mescitleri inşa etmek başka şeydir, imar etmek başka şeydir. Yeryüzünün imarı insanın imarıyla olur. İnsan gönlünü, ruhunu imar edemezse yeryüzünü de imar edemez. Onun için bilimle din, akılla vahiy, üniversiteyle mabedin birlikteliği bu sebeple çok önemlidir.
“Caminin isminin Gazze olmasından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum…”
Ramazanda bütün insanlığın vicdanını kanatan bir Gazze hadisesi oldu. Büyük bir hassasiyetle böyle bir mabedin insanlığın vicdanını yaralayan hususu da hatırlatarak, ismini Gazze Camii koymuş olmalarından dolayı üniversite camiasına ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.


Açılış törenine Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, eski Başbakan Yardımcısı AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve çok sayıda davetli katıldı.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!